Sve učestaliji problem
52

Službenik FUP-a o lažnim dojavama o bombama: Uglavnom to čine maloljetnici radi ocjena i kontrolnih

B. R.
Lažne dojave o bombama najčešće stižu na adrese sarajevskih škola (Foto: Klix.ba)
Lažne dojave o bombama najčešće stižu na adrese sarajevskih škola (Foto: Klix.ba)
Šef Odsjeka za borbu protiv kompjuterskog kriminala Federalne uprave policije (FUP) Saša Petrović je govorio o sve učestalijim lažnim dojavama o postavljenim bombama u Kantonu Sarajevo.

Napomenuo je da se svaka dojava mora provjeriti te je ukazao da takve dojave imaju obilježja terorizma, ali da je takvu kvalifikaciju teže dati kada su izvršitelji maloljetne osobe. Potvrdio je da policijske agencije vrše ispitivanja te da je uglavnom riječ o maloljetnim osobama koje to čine zbog, kako je naglasio, ocjena, kontrolnih, testova, itd.

Ukazao je da je bilo i onih koji su iz Bosne i Hercegovine upućivali lažne dojave u Hrvatskoj. Tvrdi da se danonoćno radi kako bi se identificirali počinitelji. Kratko se osvrnuo i na nedavno upućenu dojavu Međunarodnom aerodromu Sarajevo.

"Korišten su e-mail servisi iz inostranstva. To mogu biti metode kibernetičkog ratovanja iz neke treće zemlje, s interesom da se blokira aerodrom", izjavio je Petrović za TVSA.

Prema njegovim riječima, istraga računarskog kriminala se ne razlikuje mnogo od istrage nekog drugog krivičnog djela, odnosno nije komplikovano onoliko koliko zvuči.