Smanjiti zagađenost zraka u Sarajevu širenjem mreže daljinskog grijanja
Na sastanku se govorilo o stanju i trenutnim aktivnostima na projektima koji bi efikasno utjecali na problem zagađenja zraka u Kantonu Sarajevo, a glavna tema sastanka bila je kreiranje strategije za širenje mreže daljinskog grijanja i povećanja broja korisnika daljinskog grijanja, a u svrhu smanjenja upotrebe okolinski neprihvatljivih energenata koji se koriste u velikom broju individualnih ložišta u Kantonu Sarajevo.
Na sastanku je, između ostalog, razgovarano i o projektu „Snabdijevanje toplotnom energijom iz TE Kakanj područja do i Sarajeva“, kojim se rješava jedno od strateških pitanja i problema zagađenja zraka u Kantonu Sarajevu, a čijom bi se realizacijom doprinijelo poboljšanoj kvaliteti zraka s ciljem dugoročne dobrobiti građana.
Fond za zaštitu okoliša FBiH u ovom projektu je, zajedno sa JP Elektroprivreda BiH Sarajevo, finansirao izradu Studije izvodljivosti dok se, trenutno, na osnovu Odluke Vlade FBiH, od strane Elektroprivrede BiH i Fonda, u jednakom omjeru od po 50 posto finansira izrada idejnog projekta.
Čibukčić je pedstavnike Toplana informirao je o formiranju tima za praćenje realizacije i reviziju Idejnog projekta.
"Elektroprivreda BiH provela je postupak javne nabavke, i skladu sa projektnim zadatkom, odabrala konsultanta koji je započeo sa izradom projektno-tehničke dokumentacije nivoa idejnog projekta i istražnih radova. Ovaj dokument će, nadalje, biti osnova za daljnju razradu projekta tehničke dokumentacije na nivou glavnog projekta, a na bazi kojeg predstoji izgradnja planiranog toplovoda Kakanj-Sarajevo“, istakao je Čibukčić.
Zaključak sastanka jeste da je osnovni zadatak predstojeće saradnje širenje sveobuhvatne mreže daljinskog grijanja, tačnije priključenje individualnih stambenih objekata sa nekontrolisanim ložištima i visokim specifičnim emisijama u zrak na kontrolisani sistem grijanja, te time ostvarenje zajedničkog cilja, a što je doprinos smanjenju zagađenja zraka u Kantonu Sarajevo.