SNSD-ov delegat tvrdi da se u Parlamentu BiH nikad neće govoriti o imovini
Kovačević je istakao da prema Ustavu imovina "pripada entitetima", iako treba reći da je Ustavni sud Bosne i Hercegovine u više navrata donio odluke da pripada državi BiH.
"Pošto su jučer iz Ambasade SAD u odgovoru predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, govoreći o imovini, zaboravivši da citiraju da li postoji bilo gdje u Dejtonskom sporazumu pominjanje da javna imovina pripada BiH, ponovo govorili o sporazumu o sukcesiji pa su u jednom trenutku rekli da postoji način da se govori o imovini tako što će se o tom pitanju govoriti o relevantnim institucijama, a ranije smo čuli da je to Parlamentarna skupština. Ja moram reći da se u Parlamentu nikad neće govoriti o imovini jer ne postoji ustavni osnov. U Parlamentu se može govoriti o svim temama koje je Ustav odredio da su u nadležnosti BiH. Kao što je poznato i njima u Ambasadi SAD-a, pitanje imovine nije u ustavnoj nadležnosti BiH i o tome se nikad neće govoriti u Parlamentu. Dakle, da podsjetimo, u članu 3 tačka 1 Ustava BiH su decidno navedene nadležnosti BiH. A u članu 3 tačka 3 Ustava se kaže da sve ono što nije izričito navedeno kao nadležnosti BiH jesu nadležnosti entiteta. Pitanje imovine je, to je potpuno jasno, je pitanje koje je u nadležnosti entiteta. Nikad nećemo pristati da se to mijenja", rekao je Kovačević.
Dalje je naveo da je Demokratska fronta pokušala u PS BiH donijeti zakon o državnoj imovini.
"Podsjećam javnost da je stranka Željka Komšića došla i u parlament uputila izmjene Ustava BiH i tražila da se stavi da je titular javne imovine BiH. Šta tu možemo zaključiti? Da su i oni bili svjesni da tako nešto u Ustavu ne postoji i da ga je potrebno mijenjati da bi se BiH mogla trenirati kao titular imovine. Trebam vas upoznati i sa ishodom toga. Završilo je tako što je Ustavno-pravna komisija rekla da takva inicijativa nije u skladu s Ustavom", istakao je delegat SNSD-a u Domu naroda PS BiH.
Kaže da je to "priznanje stranaka iz Sarajeva" da je imovina u nadležnosti entiteta.
Kovačević je dalje nastavio govoriti o komunikaciji Vučića i Ambasade SAD-a u BiH, govoreći da je njegov istup u skladu s "deklaracijama svesrpskog sabora".
"Vi znate da je Vučić na osnovnu deklaracije koja je usvojena na svesrpskom saboru postavio pitanje Ambasadi SAD-a. Mi smo u deklaraciji tražili poštiivanje Dejtonskog sporazuma, a oni su nas optužili da je to napad na Dejtonski sporazum. Dakle, ako pozovete na to da se poštuje neki dokument a neko vam odgovori da ste ga na taj način napali, to se samo može tumačiti na način da je taj neko koji vas optužuje ustvari krivac koji je decenijama kršio Dejtonski sporazum i rušio Ustav BiH. Poslije toga je predsjednik Srbije jasno pitao da kažu gdje piše da imovina pripada BiH, ali se nemojte pozivati na sporazum o sukcesiji, a iz Ambasade su učinili upravo to", rekao je Kovačević.
Naravno, ovdje vrijedi istaći da je i Ustavni sud Bosne i Hercegovine upravo bazirajući se na sporazumu o sukcesiji jasno definisao u čijoj nadležnosti se nalazi imovina.
Ipak, za Kovačevića se taj sporazum odnosio samo na "kako će zemlje Jugoslavije međusobno podijeliti imovinu koja je pripadala bivšoj državi", te nastavio sa svojom intepretacijom Ustava BiH, koja nije u skladu s relevantnim odlukama Ustavnog suda naše zemlje.
Osvrnuo se i na ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedina Konakovića, koji je poslao protestnu notu Crnoj Gori zbog izjava predsjednika Skupštine CG Andrije Mandića na "svesrpskom saboru".
"Vidio sam da je Konaković uputio notu Crnoj Gori i Srbiji zbog održavanja svesrpskog sabora. Da bi on uputio bilo kakvu notu mora imati odluku Predsjedništva. To ne postoji zato što za tu sramnu odluku Željka Cvijanović nikad ne bi dala saglasnost. Molim našu braću u Crnoj Gori i Srbiji da znaju da se tu radi o noti Konakovića i da to nema nikakve veze s notom institucija BiH. On pokušava glumiti lidera i pita predsjednika Srbije da li imovina na Vračaru u Beogradu pripada Vračaru ili državi Srbiji. On, jadan, ne shvata da ustav i ustavna struktura Srbije i BiH nemaju nikakve veze. Republika Srbija je jednostavna zemlja koja je decentralizovana isključivo na lokalne zajednice, a BiH je visoko decentralizovana zemlja", stava je Radovan Kovačević.