Primjer iz Zenice
38

Socijalizacija i zapošljavanje: Kako se štićenici bez roditeljskog staranja integrišu u društvo

E. M.
Foto: E. M./Klix.ba
Foto: E. M./Klix.ba
Socijalizacija štićenika bez roditeljskog staranja te njihovo osposobljavanje po završetku školovanja i napuštanje institucije jedan je od prioriteta doma u Zenici. Zeničke firme uveliko olakšavaju tu misiju pružajući štićenicima mjesto za praksu, ali i zaposlenje.

U zeničkoj firmi RM-LH odnedavno rade dva štićenika JU Dom porodica Zenica. Nakon praktične nastave, pokazavši izuzetno znanje, dobili su i priliku za zaposlenje. Danas su samostalni i osposobljeni za život izvan institucije.

"Saradnja koju smo imali sa JU Dom porodica je rezultat njihove inicijative. Mi smo rado prihvatili to da njihovi štićenici budu na obuci, a kao radnici pokazali su se izuzetno odlično. Pokazali su osjećaj pripadnosti timu, odgovornost, a stekli su i radne navike", kazao nam je Behrudin Duraković uime firme RM-LH.

Direktor JU Dom porodica Zenica Halil Arnaut kaže da je osposobljavanje i priprema mladih za izlazak iz JU Dom porodica Zenica ključni su za njihovu uspješnu integraciju u društvo.

"Kroz edukaciju, podršku u zapošljavanju, psihološku pomoć i osiguranje adekvatnog smještaja, želimo im pomoći da izgrade bolju budućnost i postanu samostalni i uspješni članovi zajednice. Priprema mladih za izlazak iz Doma predstavlja izazovan i izuzetno važan proces. Mladi ljudi često se suočavaju s brojnim preprekama prilikom prelaska u samostalan život, uključujući poteškoće u obrazovanju, zapošljavanju i stanovanju. Stoga je ključno osigurati im adekvatnu podršku i osposobljavanje kako bi se uspješno integrirali u društvo", kazao je Arnaut.

Dodao je da je jedan od ključnih koraka u pripremi mladih za izlazak iz institucije je edukacija i finansijska stabilnost.

"Osim edukacije, važno je pružiti im podršku u zapošljavanju. Programi mentorstva i prakse mogu im pomoći da steknu potrebne vještine i kontakte za uspješan početak karijere i adaptaciju u lokalnoj zajednici. Tako na primjer, dolskom na poziciju direktora Doma, krenuo sam zajedno sa Stručnim timom i Upravom, u reorganizaciju ustanove. Otvorili smo pozive javnim i privrednim društvima za saradnju", dodaje Arnaut.

Pojašnjava da je s ciljem pružanja veće podrške punoljetnim štićenicima pokrenut servis pod nazivom "Kuća za mlade", kao zasebna jedinica u okviru Doma, a sa radom je zvanično počeo 1. marta 2024. godine.

"U ovom projektu učestvovalo je četvero mladih iz JU“Dom-porodica“ Zenica (dvije djevojke i dva mladića). Servis je zamišljen da mladi, koji završavaju školovanje, provedu šest mjeseci u Kući za mlade te usvoje potrebna znanja i vještine za osamostaljivanje. Ovdje bih želio istaknuti saradnju sa firmom RL-MH d.o.o. koji su nam pružili pomoć i podršku za naša dva štićenika. Nakon završene praktične nastave u njihovoj firmi, omogućili su da naši štićenici nastave obuku i zasnuju radni odnos u njihovoj firmi, te im se ovom prilikom još jednom zahvaljujem za saradnju. Mladići su, obzirom da su sada finansijski stabilni, zvanično napustili ustanovu i osamostalili se. Dvije djevojke koje su prošle obuku za osamostaljivanje u Kući za mlade su se odlučile za nastavak školovanja. Dalju pomoć i podršku imat će u Domu", kazao je Arnaut.

Naglašava i da se u JU Dom porodica Zenica posebna pažnja posvećuje pripremi štićenika za samostalan život nakon izlaska iz sistema javne brige te da kroz raznovrsne programe, edukacije, psihološku pomoć i podršku mladi stiču vještine koje su ključne za uspješan prelazak u odraslu dob.

Arnaut je iskoristio priliku da i druge firme u Zenici, ali i drugim bh. gradovima iskažu interes i otvore vrata mladima koji su bez roditeljskog staranja te da im omoguće uspješnu budućnost.