Srednja mašinska tehnička škola u Sarajevu danas slavi 132 godine od početka rada
Škola je od samog početka imala dva odsjeka - građevinski i šumarski. Zvanično prva školska godina u Srednjoj tehničkoj školi počela je 2. oktobra 1889. godine. Početak njenog rada predstavlja početke obrazovanja kadrova u građevinskoj struci i historijski trenutak u kojem je tehnička nauka značajnije zakoračila na naše prostore. U to vrijeme, na ovim prostorima, nije bilo srednjih tehničkih škola, tako se može reći da je sarajevska tehnička škola najstarija tehnička škola u ovom dijelu Evrope.
Koliki je značaj obrazovanja za razvoj društva pokazuje i činjenica da su, od samog početka rada škole, kao nastavni kadar bili angažirani vrhunski stručnjaci u svojim oblastima, kao što su: arhitekti Karl Paržik i Josip Vancaš, dr. geodezije Eduard Doležal, inžinjer Jaroslav Černi, književnici Tugomir Alaupović, Josip Milaković i mnogi drugi.
Na Milenijskoj izložbi u Pešti (Mađarska) 1896. godine Tehnička škola je nagrađena "Velikom kolajnom", da bi na velikoj izložbi u Beču 1898. godine dobila i posebnu "Diplomu". Učenici ove škole učestvovali su i na Svjetskoj izložbi u Parizu 1900. godine. O značaju tehničke škole za razvoj Sarajeva govori i činjenica da je za potrebe njenog rada izgrađen monumentalni objekt koji je useljen 1936. godine, u kojem se Srednja mašinska tehnička škola nalazi i danas.
Značajan je doprinos Srednje mašinske tehničke škole u održavanju kontinuiteta obrazovanja i odbrani grada i države, učešćem učenika i nastavnika i stavljanjem materijalnih resursa u funkciju odbrane. S razvojem industrije i potreba grada osnivani su novi odsjeci u Tehničkoj školi: mašinski 1920. godine, industrijsko-drvarski i elektrotehnički 1945. godine.
Kasnije su se različiti odsjeci tehničke škole razvili kao samostalne tehničke škole, a jedna od njih je Srednja mašinska tehnička škola. Njegujući tradiciju dugu više od 130 godina, svjesnost o značaju obrazovanja u razvoju ekonomije i društvenih odnosa grada i države, Srednja mašinska škola je pratila razvoj industrije, nauke i tehnike kroz opremanje škola s novim tehnologijama i obukom kadrova.
Prilagođavjući se promjenama na tržištu, među prvim je školama u BiH koja je uvela nove smjerove: mašinski tehničar konstruktor na računaru i mašinski tehničar za kompjutersko upravljanje mašina, a kao preduslov za njihovo uvođenje prethodno je opremila kabinete za rad na računarima i kompjuterski upravljanim mašinama (CNC) te obučila kadrove za primjenu ovih sredstava.
Nastavljajući stoljetnu tradiciju učešća Tehničke škole u razvoju Sarajeva, uz redovno obrazovanje, škola je pružila dodatnu obuku zaposlenim i nezaposlenim inženjerima mašinstva, nastavnicima i mašinskim tehničarima kroz programe podržane sredstvima Evropske unije, a u saradnji sa Sarajevskom regionalnom razvojnom agencijom SERDA. Kroz programe, ove obuke, prošlo je više od 400 inženjera i tehničara, koji su stečena znanja i vještine koriste na tržištu rada.
Srednja mašinska tehnička škola je ponosna na tradiciju škole, i svjesna svoje uloge u razvoju društva te će se i u budućnosti truditi da bude u korak sa svim promjenama.