Bez izvinjenja
246

Šta je sa spiskom ubijene sarajevske djece koja su se našla na listi RS-a kao žrtve Armije RBiH?

I. Sa.
Foto: Twitter / Sniperalley.photo
Foto: Twitter / Sniperalley.photo
Marko Lukić, Mirjana Malešević i Damir Dodik su imena duboko urezana u sjećanja njima dragih ljudi.
Bili su samo djeca, nisu napunili ni 18 godina kada su ubijeni tokom opsade Sarajeva u ratnim godinama. Ukupno je 1.601 ubijeno dijete tokom tih godina opsade.

A kao da roditeljima nije bilo dovoljno teško jer nisu dočekali njihove prve ljubavi, vjenčanje, unuke - prije nekoliko mjeseci uslijedio je šok.

Upravo su se Marko, Marijana i Damir, djeca koju je u Sarajevu ubila Vojska RS-a, našli na spisku 106 ubijene djece u Istočnom Sarajevu.

Pozivajući se na podatke Centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica RS-a, entitetski javni servis RTRS je emitovao prilog o srpskoj djeci ubijenoj u Istočnom Sarajevu, a na listu uvrstio imena i djece koju je sa druge strane ratne linije ubila Vojska RS-a.

Bez izvinjenja

Danijela Šahat, čiji se brat Damir Dodik našao na ovom skandaloznom spisku, kaže da porodice izvinjenje nisu nikada dobile od ovog centra.

"Pozvani smo od gradonačelnice, gdje se ona ponudila da će biti pokrenuta tužba", navela je Šahat.

Kako kaže, do toga do danas nije došlo. Porodice su pokušale prikupiti sve podatke, ali to nije išlo tako lako.

"Kada se obratite KCUS-u, te podatke nemaju. Pa smo trebali ići preko Udruženje roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva. Ali, ostalo je sve na neformalnom razgovoru", pojašnjava ona.

Centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica RS je samo skinuo te podatke sa evidencije i sve je ostalo na tome - bez javljanja, izvinjenja ili poziva.

Šahat kaže kako je razgovarano i o privatnoj tužbi, koja bi se mogla pokrenuti kroz Udruženja roditelja.

"Ali, nek se zna, da ne ostane nedorečeno i da ne bude onako kako oni pišu", dodaje.

Kaže da je samo "sreća" jer su porodice djece čija su se imena našla na ovom spisku istupile odmah u medije.

"Drugačije bi sklonili i sutra bi mi morali svojoj djeci da objašnjavamo da nisu tu poginuli. Na kraju će reći da nisu ni ukopani tu, već u RS-u", kaže Šahat te dodaje:

"Povlačimo se pred istinom, takav smo narod... Građani se huškaju bespotrebno, a mi se stidimo te istine, ne želimo da pričamo".

Njenoj majci svako obilježavanje, kaže, sve teže pada, ali će ona biti tu da preuzme i te obaveze. Smatra bitnim da se obilježavaju ovi datumi, kako teški bili.

"Ako se ne uključimo i ne preuzmemo obaveze, kada ove generacije nestanu, bojim se da ćemo se boriti da dokažemo istinu i šta se desilo i da je bilo tako kako je bilo", zaključuje Šahat.

Dejan Malešević, brat ubijenog Igora koji se našao na spisku, kaže da je jako razočaran jer nije došlo do pokretanja tužbe.

Za Klix.ba, naveo je kako su održana dva sastanka sa sarajevskom gradonačelnicom, ali nije došlo do konkretnih rezultata do danas.

"Tresla se gora, rodio se miš, na kraju se ništa nije desilo", naveo je Malešević.

Kako kaže, Centar je povukao imena jer su se prepali nakon istupanja porodica u javnost, ali je očekivao da će biti pokrenuta tužba.

"Nisam očekivao toliko zbog sebe, već i drugih ljudi. Ne želim da mi brata povezuju sa RS", zaključio je on.

Nijedna optužnica

Iz Grada Sarajevo, do zaključenja ove vijesti, nismo dobili odgovor o tome da li je pokrenuta tužba zbog propusta Centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica RS.

S druge strane, bh. pravosuđe, žalosno, u protekla tri desetljeća nije podiglo niti jednu optužnicu koja bi se odnosila na ubijenu djecu u Sarajevu.

Za ubijeno 1.601 dijete, niko nikada nije odgovaralo.

Vlada Kantona Sarajevo je 2019. godine donijela odluku da se 5. maj obilježava kao Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva. Ove godine, ovaj dan se obilježio 7. maja, a organizaciju ove manifestacije preuzelo je Ministarstvo obrazovanja Kantona Sarajevo.