Diplomatske igre
125

Šta suštinski predstavlja pripremljena rezolucija u UN-u i zašto ona (ne)utječe na Schmidta

S. M.
Vijeće sigurnosti (Screenshot: Youtube)
Vijeće sigurnosti (Screenshot: Youtube)
Vijeće sigurnosti UN-a trebalo bi danas odlučiti o produženju mandata EUFOR-a (misija ALTHEA) rezolucijom koja je već usaglašena, ali u kojoj se ne spominje OHR ili visoki predstavnik, što je pokrenulo brojne diskusije.

Nakon što je Vijeće za implemetaciju mira (PIC) u maju ove godine donijelo odluku o imenovanju Christiana Schmidta za novog visokog predstavnika bez podrške Ruske Federacije smatralo se da će Rusija blokirati produženje misije EUFOR-a u Bosni i Hercegovini.

Naredni koraci ruske diplomatije išli su u smjeru da oslabe utjecaj i legitimitet Schmidta te je 22. jula Rusija predložila rezoluciju kojom je pokušala u Vijeću sigurnosti ograničiti mandat Schmidtu do 31. jula 2022. godine, odnosno stvoriti dojam da odluka Upravnog odbora PIC-a nema legitimitet. Ipak, ruska rezolucija je tada odbijena, a američki predstavnik u Vijeću sigurnosti Richard M. Mills je kazao da je Schmidt imenovan i da Vijeće sigurnosti ne odlučuje o tome, već PIC.

"Sve članice UO su prihvatile imenovanje Scmidta, osim Rusije. Odluke Upravnog odbora ne moraju biti jednoglasne. Schmidt će preuzeti dužnost 1. augusta i Vijeće sigurnosti UN-a nema ulogu u njegovom imenovanju", rekao je Mills tom prilikom.

Nakon svih tih dešavanja bilo je potpuno jasno da nijedna rezolucija Vijeća sigurnosti o bilo kojem pitanju vezanom za Bosnu i Hercegovinu neće spomenuti visokog predstavnika niti OHR. Postoji jasna razlika u shvatanju pozicije Schmidta. Rusija i Kina ne prihvataju njegov legitimitet, a preostale tri stalne članice Velika Britanija, SAD i Francuska prihvataju.

Pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a (Ilustracija/Shutterstock)
Pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a (Ilustracija/Shutterstock)

Danas će Vijeće sigurnosti odlučivati o produženju mandata EUFOR-a u BiH te s tim u vezi rezolucija ne definiše ulogu OHR-a i visokog predstavnika osim ako to eksplicitno ne naglasi, jer ona je već definisana. S tim u vezi (ne)spominjanje visokog predstavnika, što je bilo sasvim očekivano s obzirom na već spomenute suprotnosti u shvatanju velikih sila, ne poništava ranije rezolucije na osnovu kojih Christian Schmidt ima mandat. Međutim, u javnosti se stvorio dojam (ne)svjesnim porukama i djela političkih aktera da ovo predstavlja poraz OHR-a i potpuni gubitak legitimiteta, time samo jačajući poziciju Milorada Dodika koji već mjesecima tvrdi da Schmidt nema legitimitet.

U istoj rezoluciji ne spominje se ni PIC, a u prijašnjim rezolucijama o produženju mandata EUFOR-u jeste. Da li to znači da PIC više neće imati mandat, ako već po ovoj logici OHR i visoki predstavnik nemaju legitimitet? Ako PIC ne postoji, Rusija bi danas trebala napustiti spomenuto tijelo. Ako rezolucija o produženju mandata EUFOR-a definiše ulogu visokog predstavnika, to bi značilo da se on svake godine potvrđuje na Vijeću sigurnosti, što je potpuno pogrešno tumačenje.