Tumače kako im odgovara
74

Stevandić i Karan u sukobu i sa svojim neustavnim zakonom: "SIPA malo može, pa malo ne može"

Piše: D. Be.
Ilustracija: A. L./Klix.ba
Ilustracija: A. L./Klix.ba
Najuže rukovodstvo Republike Srpske koje stoji iza napada na ustavno-pravni poredak BiH ni samo se ne može usaglasiti o neustavnim zakonima koje je donijela Narodna skupština RS-a, konkretno kada je u pitanju djelovanje SIPA-e.

Dodik je svojevremeno govorio da će kancelarije SIPA-e biti zatvorene onog trenutka kada zakon stupi na snagu. To se nije dogodilo jer i sjedište SIPA-e u Istočnom Sarajevu uredno radi, kao i Regionalna kancelarija u Banjoj Luci.

Nakon što je SIPA sprovela prvu akciju na području entiteta RS, od donošenja neustavnih zakona, predsjednik NSRS Nenad Stevandić je kazao da "treba odvojiti rad SIPA-e protiv kriminalaca u odnosu na akcije SIPA-e, Suda BiH i Tužilaštva protiv političkih lidera i institucija RS-a". Od tada SIPA je sprovela još nekoliko akcija, a u jednoj je asistirao i MUP RS-a.

Bio je 25. mart ove godine, dakle prije tačno dvije sedmice kada je predsjednik NSRS Nenad Stevandić izjavio:

"Ne smije se dozvoliti da političku krizu u BiH, koja je uzrokovana zloupotrebnom institucija koje su usmjerene protiv političkih lidera i institucija Vlade RS, predsjednika Republike, Narodne skupštine i njihovih rukovodilaca, zloupotrebe kriminalci na način da mogu slobodno da vrše krivična djela, a sve pozivajući se na zakone koji su usvojeni u parlamentu Republike Srpske i kojima se zabranjuje rad SIPA i Suda BiH u Republici Srpskoj. Pa da kažu zbog toga što je Republika Srpska donijela zakone koje štite institucije i ličnosti mogu raditi šta žele. Da to zloupotrebe kriminalci, dileri droge, ubice, kako bih rekao razni kriminalci. Ne. Po tom pitanju MUP Republike Srpske je odgovorna organizacija i kao što reaguje na neku međunarodnu akciju, npr. iz Austrije, tako će sarađivati i sa SIPA da se spriječe ubistva, pranje novca i vezano za drogu'', rekao je Stevandić za Nezavisne novine.

Nakon što je SIPA danas izvela veliku akciju u Bijeljini s ciljem razbijanja kriminalne grupe osumnjičene za organizirani kriminal odnosno pranje novca i trgovinu drogom, reagovao je ministar policije RS-a Siniša Karan koji je borbu protiv kriminalaca ocijenio kao "svjesnu provokaciju". Ova izjava zvuči i više nego skandalozno.

"Nećemo sebi dopustiti da podlegnemo ovako malicioznim pokušajima, jer mir i stabilnost su za nas neprocjenjivi. Nažalost, za druge očigledno nisu. To su ovim potezom još jednom svjesno pokazali. Јer ko ide u goste kod domaćina gdje im je rečeno da nisu dobrodošli? ... Predmet koji stoji u ladici, tužilac (op.a. Džermin Pašić) danas je iskoristio za još jedno 'potkusurivanje', odnosno svjesnu provokaciju eventualnog sukoba dvije policije, jer kako drugačije gledati na današnju akciju koju je realizovalo vanustavno Tužilaštvo u Bijeljini i Brčkom."

Dakle, sada u veoma kratkom vremenu svjedočimo različitim tumačenjima neustavnog zakona iza kojeg stoje i Stevandić i Karan.

Dok prvi nema ništa protiv da SIPA aktivno radi na području RS-a protiv organizovanog kriminala, osim protiv političara koji čine krivična djela, nevjerovatno zvuči da ministar unutrašnjih poslova djelovanje SIPA-e naziva "provokacijom". Moglo bi se reći da je Karan, iz Stevandićeve martovske izjave, u ovom slučaju onaj lik koji bi da štiti kriminalce, lopove i dilere.

Svakim danom postaje sve jasnije da rukovodstvo RS-a na čelu s Miloradom Dodikom poduzima sve aktivnosti kako bi zaštitili samo sebe, gurajući entitetske institucije i narod kao štit.

Podsjetimo da je Ustavni sud Bosne i Hercegovine zakon izglasan u NSRS kojim se zabranjuje rad SIPA-e, Suda BiH, Tužilaštva BiH i VSTV-a BIH privremenom mjerom stavio van snage.