BiH
0
Subašić i Tahirović: Dešavanja u Višegradu jasna poruka medijima i žrtvama da tamo za njih nema mjesta
Anadolija
Munira Subašić
Udruženje žrtava i svjedoka genocida i Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa ogorčeni su činjenicom da nakon etničkog čišćenja, progona civila, masovnog silovanja i genocida počinjenog u Višegradu tokom rata u Bosni i Hercegovini, dvije decenije kasnije eho govora mržnje i počinjenih zločina 1992. godine se ponovo osjetio tokom napada pripadnika Ravnogorskog četničkog pokreta na reporterku televizije N1 Adisu Ibrahimović i kamermana Alena Skorupana.
Sloboda okupljanja te govora je utemeljena potpisivanjem Dejtonskog sporazuma u Bosni i Hercegovini. Međutim, način na koji fašističke i ekstremističke grupe koriste ta prava su prevazišle pravne granice te sigurnost života građana Bosne i Hercegovine koji pokušavaju da profesionalno obave svoj posao.
"Ovaj napad je poslao jasnu poruku medijskim kućama, ali i žrtvama, i po ko zna koji put dato nam je do znanja da u Višegradu nemamo mjesta i ako želimo da ga posjetimo da se pripremimo na napad ili čak nešto gore", navodi se u saopćenju koje su potpisali Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida i Munira Subašić, predsjednica Udruženja Pokret Majke enklava Srebrneica i Žepa.
Možda vas zanima
Srećom nema povrijeđenih
Huligan uništio dio praznične dekoracije ispred Alta Shopping Centra u Sarajevu
Završena AB konstrukcija
Park Residence poprima završne obrise: Privedene kraju ključne građevinske faze
Vezani članci