Spas prirode
214

Sud protiv Federalnog ministarstva, poništena dozvola o izgradnji elektrana na Bunskim kanalima

G. Š.
Kantonalni sud u Sarajevu poništio je okolišnu dozvolu koju je Federalno ministarstvo okoliša i turizma izdalo za gradnju dvije minihidroelektrane na Bunskim kanalima.

Kako stoji u presudi postupak se mora provesti ponovo zbog neregularnosti u izdavanju i zanemarivanju činjenica koje su ekološke organizacije isticale u procesu i protiv ove presude žalba nije dozvoljena.

Ovo je veliki uspjeh u pravnom sporu tužitelja iz Ekološke udruga "Majki cvijet" Buna Zaton i Omladinski Kub "Novi val" Blagaj, koji se godinama bore protiv izgradnje minihidroelektrana na Bunskim kanalima koji su bili zakonom zaštićeni kao spomenik prirode.

"Ovo je pozitivan znak i epilog u našoj šestogodišnjoj borbi protiv gradnje mini-hidroelektrana Buna 1. i Buna 2. Konačno je došao tračak pravde nakon što smo ukazivali na sve zakonske nepravilnosti koje su investitoru išle na ruku i koje je koristio uz pomoć političkih moćnika. Ali sad nam predstoji daljnja borba za vodnu saglasnost i za izmjenu prostornog plana Grada Mostar, što čeka buduće Gradsko vijeće koje će morati onaj lokalitet vratiti pod zaštitu i obilježiti ga adekvatno i staviti u turističku ponudu", kazali su za Klix.ba predstavnici navedenih udruženja.

"Tužbom od 25.04.2016. godine tužitelji su putem punomoćnika pokrenuli upravni spor, osporili su rješenje tuženog od 11.11.2015 . godine uz obrazloženje da taj akt nikada nije dostavljen tužiteljima kao zainteresiranoj stranci direktnom učesniku u postupku ispred nevladinog sektora i lokalne zajednice u tom području, da je tuženi odbijao da dostavi ovo rješenje tužiteljima, te da su tužitelji putem Anera Žuljevića zastupnika u Federalnom Domu naroda zatražili dostavljanje ove okolinske dozvole, koja je dostavljena zastupniku dana 04.04.2016 . godine kada su je tužitelji prvi put dobili na uvid i stekli mogućnost da se izjave pravni lijek", navodi se u obrazloženju presude.

Dalje se u tužbi navodi da je osporeno rješenje doneseno na pogrešno i nepotpuno utvrđenom činjenicom stanju uz pogrešnu primjenu odredaba Zakona o upravnom postupku i pogrešnu primjenu materijalnog prava, da tuženi nije poštovao zakonsku proceduru propisanu Zakonom o zaštiti okoliša Federacije BiH , da je nezakonito vodio javnu raspravu , da sačinjeni zapisnik o javnoj raspravi nije dostavljen strankama niti im je dat na uvid, a niti je potpisan, te da u istom nije navedeno ono sto je rečeno, već samo ono sto odgovara investitoru.

Također se navodi da tuženi nije obavijestio subjekte iz Zakonom o zaštiti okoliša Federacije BiH o prethodnoj proceduri utjecaja na okoliš , a da primjedbe koje je tužitelj Ekološka udruga Majski cvijet Buna dostavio na dokumentaciju nisu razmatrane niti je u obrazloženju akta navedeno na šta se odnose .

U tužbi se dalje navodi da je prikrivena činjenica da su se tužitelji i kompletno stanovništvo Blagaja, Bune i Mostara protivili izgradnji, te da su tužitelji u saradnji sa Univerzitetom Džemal Bijedio uradili niz ekspertiza koje ukazuju da bi izgradnja mini-hidroelektrane na lokalitetu Bune i Bunskih kanala bila pogubna za floru faunu jer na tom području obitavaju, između ostalog, 22 životinjske vrste koje se nalaze na Crvenoj list faune Federacije BiH kao ugrožene, od kojih je 6 vrsta kritično ugroženo.