Još jedan dokaz
37

Sukob Stanivuković-Dodik: Jedinstvo u RS-u traje samo dok u fokus ne dođe novac

Piše: N. Ž.
Pukla ljubav između Dodika i "njegovog" Stanivukovića (Ilustracija: A.L./Klix.ba)
Pukla ljubav između Dodika i "njegovog" Stanivukovića (Ilustracija: A.L./Klix.ba)
Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik su počeli otvoreni sukob, iako su većinu prethodnog perioda, barem po izjavama po određenim pitanjima, proveli u nekoj vrsti sklada.

Sve je počelo zbog najave Vlade RS da će, zbog drugačije raspodjele javnih prihoda, manje novca dobiti pojedina mjesta, a u prvom redu nalaze se Banja Luka i Bijeljina.

Drugačija raspodjela novca s očitim ciljem

Naravno, ovdje vrijedi istaći da su ovo jedina dva veća mjesta u manjem bh. entitetu koje vode kadrovi koji ne pripadaju SNSD-u ili drugim strankama koje čine većinu na nivou RS-a.

U Banjoj Luci je na vlasti PDP-ov Draško Stanivuković, dok je u Bijeljini gradonačelnik Ljubiša Petrović, koji je bivši kadar SNSD-a.

Novom raspodjelom s entitetskog nivoa, Banja Luka je izgubila šest miliona KM, zbog čega je Stanivuković burno reagovao. Odlučio se na gašenje javne rasvjete oko zgrada entitetskih institucija, te gašenja grijanja zgradi MUP-a RS u ovom gradu, što se ne može drugačije opisati do populističkim potezima.

Na populizam - populizmom

Dodik je odmah aktivirao svoje kolege iz SNSD-a, pa smo tako dobili pretjerano dramatično javljanje Radovana Kovačevića, Dodikovog bliskog saradnika i delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Kovačević je u mraku govorio za RTRS, javni servis bh. entiteta koji je efektivno pod kontrolom SNSD-a, te je nastojao situaciju da predstavi izričito dramatičnom.

Također, RTRS je dodatno išao u diskreditaciju Stanivukovića objavom s dozom ksenofobije. U njoj se navodi da je "Hram Hrista Spasitelja u mraku, a Ferhadija osvijetljena."

Pored toga, došlo je i do fizičkog sukoba između službenika policije i Stanivukovića kod ulaza na parking kod zgrade Vlade RS.

Policija je uklonila prethodno postavljene barikade koje je Stanivuković postavio uz komentar da je sada tu riječ o "pješačkoj zoni."

Od ljubavi do sukoba zbog "samo" šest miliona KM

Dakle, očigledno je sukob između Stanivukovića i Dodika ozbiljno eskalirao, ali njihov odnos je bio itekako drugačiji u prethodnom periodu.

Iako to oni možda nisu vidjeli tako, Stanivuković i Dodik su imali vrlo dobre odnose i jedinstvo po nekim ključnim pitanjima. Može se čak reći da iz gradonačelnika Banje Luke ponekad "progovori" lider RS-a, posebno kad je u pitanju negiranje genocida u Srebrenici te pokušaji falsifikovanja, ili barem "izvrtanja", historije u BiH.

Međutim, ono što ovaj slučaj dokazuje, po ko zna koji put, jeste da opozicija i vlast u RS-u ima odličan odnos dok na dnevni red ne dođu pitanja o novcu.

Tako je, također nedavno, opozicija u RS-u bila prihvatljiva za SNSD kada je Želimir Nešković, delegat SDS-a u Domu naroda PS BiH, predlagao neustavni zakon o Ustavnom sudu BiH.

I ta ljubav je brzo pukla, kada je izglasano da se za zgradu Uprave za indirektno oporezivanje BiH izdvoji 100 miliona KM, imajući u vidu da bi se taj prostor kupio od Dodikovog kuma.

"Dodikov čovjek" se pretvorio u "borca za narod"

Ono što je simptomatično kod ovog sukoba je što se Stanivuković dugo smatrao "Dodikovim čovjekom", a na šta je insinuirao njegov stil i javni nastup.

Stanivuković i Dodik su često "ratovali" prije nego što je on došao na čelo Banja Luke, a bez obzira na brojne "crne" najave lidera SNSD-a, ova stranka je u nekim momentima znala stati na stranu mladog gradonačelnika.

Međutim, kada je ponovo u fokus stigao novac, čini se da se Stanivuković "resetovao" na postavke iz perioda prije dolaska na vlast u Banja Luci, kada su mu sukobi s policijom i s Vladom RS-a bili "samo običan dan na poslu."