Šumarija ZDK tvrdi da su informacije o gubicima netačne: "Teška godina je iza nas"
Nakon objavljene informacije da je ŠPD ZDK za samo šest mjeseci napravio više od tri miliona KM duga, kontakirali smo ovo JP kako bismo saznali da li je to istina te na koji način se nose s izazovima tržišta.
U objavi je navedeno da su od aprila do septembra zabilježena dugovanja od više stotina hiljada KM s ukupnim dugom na kraju od 3,1 milion KM.
Vijećnika iz Olova (SDP) u predstojećem mandatu nakon objave ove informacije na Facebooku (tokom izborne kampanje) smo također upitali o objavljenoj informaciji, o njenoj istinitosti, a nakon nekoliko dana odbio je odgovoriti na pitanja.
Međutim iz ŠPD-a ZDK su kazali da Uprava preduzeća kategorično demantuje neistinite i netačne informacije koje su objavljene na društvenim mrežama, a koje se odnose na navodne ogromne gubitke Javnog preduzeća "Šumsko-privredno društvo Zeničko-dobojskog kantona"d.o.o. Zavidovići u proteklih šest mjeseci (period april – septembar 2024.godine).
"Konkretno, analizom podataka koje ste nam dostavili uz upit, objavljeni podaci o izdatcima i rezultatima poslovanja nisu tačni ni za jedan mjesec, a poređenja radi, za mjesec august 2024. godine, prikazan je gubitak od -338.305,27 dok stvarno stanje prema zvaničnim podacima govori da je u ovom mjesecu ostvaren pozitivan rezultat od 41.585,00 KM", kazali su iz ŠPD ZDK.
Ističu i da je činjenica da je preduzeće proteklu poslovnu 2023. godinu završilo sa cca 2.000.000 KM gubitka, a početkom ove godine i da je poslovanje dodatno opterećeno usklađivanjem plata radnika po trogodišnjem Kolektivnom ugovoru, što je povećalo trošak preduzeću za više od 200.000,00 KM na mjesečnom nivou.
"Dakle, nova Uprava društva imenovana krajem januara ove godine susrela se sa ogromnim izazovima, čije rješavanje je prvenstveno iziskivalo stabilizaciju poslovanja, kroz optimalizaciju troškova i plaćanje nagomilanih dugova prema dobavljačima i kooperantima. Rješavanje zatečenih problema usporili su poremećaji na svjetskom tržištu uzrokovani padom prodaje drvnih sortimenata odnosno kontinuiteta u potražnji za sirovinama uzrokovanog globalnom krizom i padom cijena", dodaju iz ŠPD ZDK.
Pojašnjavaju i da je galopirajuća kriza koja je zahvatila šumarsku i drvoprerađivačku granu industrije u ovoj godini, medijski više puta obrađivana tokom godine i da se nije odrazila na poslovanje samo ovog predeuzeća već je širih razmjera.
"Višemjesečna stagnacija tržišta za rezultat je imala nemogućnost naplate prihoda od drvoprerađivača jer mnogi poslovni subjekti ne odvoze ugovorene količine drveta, zbog otežnog plasmana i punih lagera robe koju nemaju kome prodati. S obzirom na navedeno, vrše se konstantne analize stanja, sredstva se koriste za izmirenje tekućih obaveza uz nemogućnost trenutnog ulaganja u obnovu mehanizacije i infrastruktre, ali nije ugroženo cjelokupno poslovanje preduzeća. Redovno se servisiraju obaveze prema radnicima, državi, dobavljačima i kooperantima", kazali su iz Uprave ŠPD-a.
Ohrabruje ih i činjenica da se tržište polako oporavlja i da postoje indicije za ostvarivanjem boljih poslovnih rezultata u narednim mjesecima.
"Neistinite i neutemeljene tvrdnje, koje su plasirane putem društvenih mreža, očito su za cilj imale nanijeti štetu preduzeću, njegovim radnicima i rukovodstvu, kako bi javnost stekla dojam o neodgovornom rukovođenju preduzećem, iako se radi o suočavanju sa jednom od najvećih kriza u šumarstvu posljednjih desetljeća kojom su pogođena sva kantonalna preduzeća koja gazduju šumama na području Federacije BiH", zaključili su za Klix.ba.