Neformalna mreža organizacija koje se bavi pitanjima Romkinja, svakodnevno ukazuju na važnost očuvanja romskog jezika. Okupljene pod Ženskom romskom mrežom "Uspjeh" imaju 5 organizacija koje djeluju u Tuzli, Visokom, Kaknju, Prnjavoru i Bijeljini.
"Sve manje Roma u BiH govori svojim maternjim jezikom, a s jezikom se gubi i identitet Roma. Ono što je jako bitno jeste upravo ta promocija romskog jezika, kulture, historije i tradicije. Uvijek ističemo da je naša država Bosna i Hercegovina i ako nismo prihvaćeni od naših sugrađana, onda kao da i ne postojimo. A da bismo bili prihvaćeni stalno moramo pokazivati pozitivne primjere i govoriti o našoj bogatoj historiji tradiciji i kulturi. Treba da se čuje naš jezik kao što se čuje jezik drugih manjinskih naroda", izjavila je Indira Bajramović, dobitnica nagrade EU za integraciju Roma i Romkinja za Zapadni Balkan i Tursku 2019., koja se dodjeljuje ženama aktivistkinjama koje su donijele značajne promjene u svojim zajednicama.
Ističe da kao mreža imaju veliku podršku ministarstva i drugih institucija u Tuzlanskom kantonu, ali i Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, te Ministarstva obrazovanja i nauke FBiH.
Posebno ističu inicijativu koja je i počela na jednom obilježavanju "Dana romskog jezika", a koja je urodila konkretnim rezultatima. U realizaciji ove ideje su im se pridružili Pegagoški zavod, Filozofski fakultet u Tuzli, OSCE i druge institucije.
"Na naše zadovoljstvo, prihvaćena je inicijativa da se romski jezik uvede kao fakultativna nastava, za početak u osnovnim školama, a onda i da se prenese u srednje škole. Priključila nam se i Hedina Tahirović-Sijerčić u čijem su fokusu djelovanja romski jezik, kultura i tradicija. Tako da smo okupili sve stručne osobe koje će voditi računa da se ova inicijativa provede u svim dijelovima BiH", izjavila je Bajramović.