Tatjana je od rata pobjegla u Međugorje: Ovdje je kao u raju, ali je teško zbog porodice u Ukrajini
Tatjana je iz opkoljene Ukrajine u Međugorje stigla prije četiri dana umorna i iscrpljena sa troje maloljetne djece, autobusom koji je danima putovao.
Kaže nam da je jako zadovoljna prijemom u ovom hercegovačkom mjestu, ali je zabrinuta za porodicu koja je ostala u ratom pogođenoj Ukrajini.
"Ovdje nam je lijepo i toplo, dobili smo sve od smještaja, hrane, higijenskih potrepština čak i igračke za djecu. Vlasnici objekta u koji smo smješteni su osigurali jednu sobu samo za mene i moju djecu i čak paze na njih. Ali mi je jako teško jer smo odvojeni od porodice i ne znamo do kada će to biti tako", kaže nam Tatjana vidno potresena.
Kad je krenula za Međugorje iz svoje domovine, kako ističe, nadala se da će to biti na nekoliko dana, ali već sada vidi da je stanje jako ozbiljno i da je njihov boravak u izbjeglištvu neizvjestan.
"Morala sam pobjeći zbog svoje djece, jer za njih najviše strahujem. Hvala Bogu da smo došli ovdje, izgleda kao da smo došli u raj. Oni žive u toplom, imaju šta jesti i piti dok su mnogi na granici i u Ukrajini gladni i smrzavaju se“, kaže Tatjana kroz suze.
Ističe da se moli sa ostalim izbjeglicama iz Ukrajine svaki dan da se stanje u njihovoj domovini stabilizuje, kako bi se vratili svojim porodicama u domovinu.
Da bi djeci ukrajinskih izbjeglica uljepšali boravak pa i njihovim majkama nakratko skrenuli misli sa svakodnevnih teškoća, brojni volonteri organiziraju zanimljive radionice. Tako su danas članovi mostarskog Udruženja "Zajedno za naš grad" za mališane iz Ukrajine priredili zabavu uz druženje sa maskotom Miki Mausa, te ih darivali igračkama i slatkišima.
Sekretar Crvenog križa HNK Bojan Rosić za naš portal kaže kako su u Međugorju evidentirali 153 izbjeglica, ali da je taj broj znatno veći, jer mnogi koji su dolazili kao hodočasnici, su stigli u privatnom aranžmanu i nisu se prijavili u Crveni križ.
"Očekujemo dolazak još jednog autobusa koji je krenuo iz Ukrajine prema Međugorju, ali je vrijeme njihovog dolaska neizvjesno zbog problema na graničnim prijelazima", kaže Rosić za Klix.ba.
On se zahvalio svim humanistima koji na bilo koji način brinu za izbjeglice iz Ukrajine koje borave u Međugorju, kod vlasnika apartmana, koji su im ponudili smještaj.
Pomoć izbjeglicama pružio je Crveni križ Federacije Bosne i Hercegovine, Hercegovačko-neretvanskog kantona, Zapadnohercegovačkog kantona, a uključeni su i volonteri lokalnih humanitarnih organizacija iz Međugorja, Čitluka i Mostara. Podsjećamo i da je aktivan i humanitarni broj 17023 putem kojeg građani mogu donirati 2 KM za pomoć ugroženom stanovništvu Ukrajine.