Klix.ba na sajmu oružja
0

Testirali smo simulator raketnog bacača, pogledajte kako se obučavaju savremeni "lovci na tenkove"

Piše: Dean Džebić
Detalj simulacije (Foto: D. Dž./Klix.ba)
Detalj simulacije (Foto: D. Dž./Klix.ba)
Iskustvo ukrajinskog rata pokazalo je značaj obuke protuoklopnih jedinica uslijed čega većina kompanija koja proizvodi protuoklopne sisteme, proizvodi i simulatore za obuku.

Naš novinar Dean Džebić imao je priliku isprobati simulator višenamjenskog bacača granata Carl Gustaf švedske kompanije Saab.

Rast cijena oružja povećao je i rast granata svih tipova i kalibara pa zbog toga veliki broj država pribjegava korištenju simulatora bojevog gađanja. Ovi simulatori koji najviše liče na videoigrice, zapravo simuliraju prilično realne borbene uslove korištenja oružja za koje se treniraju i pripremaju vojnici.

Švedski koncern Saab nudi uz njihov bacač granata Carl Gustaf i odgovarajući simulator kojeg smo isprobali za vas, iskušavajući koliko je potrebno pripreme strijelcu na bojnom polju da uništi ili onesposobi oklopni transporter ili tenk. Dakle, onaj ko se obučava dobija bacač Gustaf koji je inače bacač granata koji nema mogućnosti vođenja ili navođenja već se projektil ispaljuje po balističkoj trajektoriji odnosno putanji.

Sam bacač spada u red najlakših jer prazan teži svega sedam dok napunjen do devet kilograma što ga čini vrlo mobilnim na terenu. Nakon što smo dobili upute o misiji, bacač smo preuzeli i kroz VR prikaznik koji imitira nišansku spravu originalnog bacača, dobili smo prikaz pejzaža na kojoj se očekuju neprijateljska vozila. U jako realnom prikazu tenkovi se približavaju na određenim daljinama, a zadatak je uništiti ih što prije.

Sistem Gustaf je prepoznatljiv po vrlo blagom trzaju prilikom pucanja zbog čega ga smatraju i bestrzajnim topom pri čemu i na simulaciji nakon okidanja strijelac osjeti blagi udar dok na nišanu vidi let svojeg projektila. Naš reporter je na nekoliko kilometara uništio tri od tri vozila što je maksimalni učinak, međutim kasnija analiza je pokazala da je moglo i bolje.

Naime, najveća vrijednost simulatora jeste mogućnost analize pogodaka koja se u kompjuteriziranom modelu prikazuje kroz nekoliko parametara. Prije svega dobija se informacija o tome šta ste pogodili na vozilu i kakva je šteta nastala na osnovu čega se može reći da li ste samo pogodili ili i uništili cilj.

Međutim, ono što je još bitnije dobijaju se jasni parametri vašeg vremena reakcije gdje se linijski prikazuje koliko ste dugo nišanili kroz zabilježeno kretanje bacača po silueti cilja.

Simulaciju čini realnijom njena analiza koja prikazuje koliko bi strijelcu koji rukuje s ovim sistemom bilo potrebno vremena da što preciznije i bolje djeluje po neprijateljskim ciljevima.