"Počevši operacije odmah nakon rata, TIKA je bila nosilac stotina projekata tokom proteklih godina, koji su pomogli zemlji u različitim područjima, od očuvanja kulturne baštine do poboljšanja zdravlja i javnih usluga. Kako bi pomogla u jačanju obrazovanja, TIKA je pokrenula projekte u kojima su bosanske škole obnovljene najsavremenijom tehnologijom i infrastrukturom. Agencija je također vodila programe razmjene između dviju država, koji su ojačali uposlenika bosanskih škola", navodi Daily Sabah.
Napominju kako je TIKA još uvijek uključena u obrazovanje BiH od vrtića do fakulteta i nastavljaju dijeliti svoje iskustvo s nama.
Ističu kako su preuzeli odgovornost za renoviranje Centra za kulturu Trebinje koji je postao jedan od najmodernijih centara u regionu, ali i da su pomogli raseljenim porodicama da se vrate u svoja rodna mjesta koja su napustili tokom konflikta i postanu samoodrživi.
"Programom podrške sigurnosti hrane i života, koji je pokrenut 2017. godine, TIKA je pomogla više od 1.000 porodica opskrbivši ih poljoprivrednom opremom i obukom za različite poljoprivredne i uzgojne metode. Agencija ima za cilj da pomogne još 550 porodica u 2020. godini kroz projekte u mljekarskom i pčelarskom sektoru", kazali su.
Daily Sabah naglašava kako je TIKA doprinijela i osnivanju Centra za stručno osposobljavanje Gradačac u 2018. godini, modernizirala bolnice širom zemlje najsavremenijom opremom i ponudila obuku medicinskom osoblju. Također, nadgledali su izgradnju i obnovu nekoliko klinika uključujući i Kliniku za hematologiju KCUS-a i ambulante u Krševcu (Kakanj).
TIKA je osnovana 1992. godine i djeluje u 50 zemalja svijeta. Njena svrha je pomoć zemljama u razvoju i tu pomoć je osigurala u 140 država svijeta.