Za 6 mjeseci 2022.
0

Tužilaštvo KS podiglo 30 optužnica za organizirani kriminal i korupciju, oduzeto preko 2 miliona KM

S. Š. U.
Tužilaštvo Kantona Sarajevo (Foto: I. Š./Klix.ba)
Tužilaštvo Kantona Sarajevo (Foto: I. Š./Klix.ba)
Tužilaštvo Kantona Sarajevo je u proteklih šest mjeseci podiglo 30 optužnica za organizirani, privredni kriminal i korupciju protiv ukupno 80 fizičkih i pravnih osoba.

Tokom prvih 6 mjeseci 2022. godine optužene su 43 osobe u 14 koruptivnih predmeta. Za privredni kriminal je podignuto 15 optužnica protiv 22 osobe, dok je za organizirani kriminal podignuta 1 optužnica protiv 15 osoba.

Neke od značajnijih optužnica koje su potvrđene u prvih šest mjeseci ove godine su optužnica protiv 21 osobe zbog fingiranja saobraćajnih nezgoda, gdje su među optuženima i četiri policajca MUP-a KS.

Potvrđena je i optužnica protiv tržišnih inspektora zbog koruptivnih krivičnih djela, ali i Federalne ministrice zbog nezakonitog zapošljavanja savjetnika.

Optuženo je 15 osoba zbog krivičnih djela iz oblasti zaštite okoliša odnosno krađe državne i privatne šume na području Kantona Sarajevo i Konjica, koje su oštetile javna preduzeća za više od milion KM.

Zbog sačinjavanja fiktivnih ugovora o smještaju zastupnika u Parlamentu FBiH optužena je i sekretarka Administrativne komisije Zastupničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.

Potvrđena je i optužnica protiv 6 osoba zbog krivičnog djela primanje i davanje dara i drugih oblika koristi u vezi sa donacijama poljoprivredne opreme iz NR Kine za stanovnike poplavljenih područja.

Nadležni sud još nije odlučio o podignutoj optužnici protiv dva službena lica zaposlena u ustanovi za izvršenje krivičnih sankcija u Sarajevu zbog nezakonitog provedenog postupka unapređenja pripadnika zatvorske policije.

Nastavlja se istraga protiv zatvorskog čuvara koji je lišen slobode u aprilu i koji se sumnjiči za primanje mita od zatvorenika.

U vezi nezakonitosti i manipulacije pri kupovini dionica kompanije "Bosnalijek" određene su sudske mjere zabrane raspolaganja dionicama, te se istraga u tom predmetu nastavlja.

Oduzeta i osigurana imovina

Ukupna vrijednost trajno oduzete imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom iznosi 2.088.521,95 KM i 2.000 EUR.

Pravosnažnim presudama oduzeto je 768.070,55 KM, dok je nepravosnažnim presudama oduzeto ukupno 1.320.451,40 KM i 2.000 EUR.

Pred nadležnim sudovima u Sarajevu izrečeno je oko 60 pravosnažnih presuda, od čega oko 97 postto osuđujućih presuda. Od toga je 9 presuda na kazne zatvora, te 49 uslovnih kazni.

Presude na uslovne nazne uglavnom se odnose na predmete okončane prihvaćanjem sporazuma o priznanju krivice protiv fizičkih lica koja su podmićivanjem službene osobe u administraciji MUP-a Kantona Sarajevo, bez ispunjavanja potrebnih uslova, nabavili vozačke dozvole.

Donesene su i 4 oslobađajuće presude.

Među pravosnažnim osuđujućim presudama izdvajaju se:

• osuđeni su Alen Čengić i Mehmed Puškić na ukupno 3 godine i 3 mjeseca zatvora zbog krivičnog djela organizirani kriminal u vezi sa poreskim utajama i drugim krivičnim djelima, te je Čengiću oduzeta imovinska korist u iznosu od 218.923,54 KM,

• u predmetima "Zadruga" zbog zloupotrebe položaja osuđene su četiri osobe, 2 na kazne zatvora od 1 godinu te 2 na uvjetne kaze, a oduzeta im je imovinska korist pribavljena krivičnim djelom,

• osuđen je i jedan od članova grupe za organizirani kriminal u predmetu "Profit" Alen Murguz na kaznu zatvora od jedne godine zbog zloupotreba položaja i pranja novca,

• Ilda Kukuljac kao odgovorno lice i direktor privrednog društva "Natur Parkett" d.o.o. Sarajevo zbog prevare u privrednom poslovanju i krivotvorenja ili uništenja poslovnih isprava osuđena je pravosnažno na 2 godine i 5 mjeseci zatvora,

• Begović Lejla, blagajnica BBI banke, osuđena je na godinu dana zatvora zbog krivičnog djela zloupotreba položaja,

• presuđen je pravosnažno i medicinski tehničar Kliničkog centra Sarajevo Almir Mirojević zbog primanja novca u svrhu navodnog posredovanja u nezakonitom zapošljavanju na Kliničkom centru.

U 6 oslobađajućih presuda Tužilaštvo je sudu podnijelo žalbe.

Do sada među nepravosnažnim presudama izdvajaju se:

• zbog krivičnog djela zloupotrebe položaja ili ovlaštenja oglašena je krivom Belma Ključo -Vlašić, pomoćnica Općinskog načelnika i rukovodioca Službe za oblast prostornog uređenja i urbanizma Općine Novo Sarajevo jer je investitoru na lokaciji u Ul. Radnička, bez pravomoćnog odobrenja za građenje, omogućila izgradnju objekta vrijednosti preko 1.000.000,00 KM,

• prvostepeno je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 1 godinu i policijski službenik Bulbul Amel zbog krivičnog djela primanje dara i drugih oblika koristi,

• u ponovljenom postupku na kazne zatvora od po 4 godine prvostepeno su oglašeni krivim Sedin Halilagić i Elvedin Mahmutović za krivično djelo primanje dara i drugih oblika koristi,

• presuđen je i Sead Heco zbog krivičnog djela porezna utaja i nepravilno izdvajanje sredstava pravnih osoba, te osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 1 godine i novčanu kaznu od 15.000 KM, dok je kompaniji "Hecoprom" d.o.o. Sarajevo izrečena novčana kazna od 20.000,00 KM, te je oduzeta imovinska korist u iznosu od 690.156,69 KM.

Suđenja

Krajem jula zakazana je objava prvostepene presude u predmetu "Bosna" u kojem je optužnica podignuta 2017. godine. U toku su prvostepeni ili žalbeni postupci u predmetima "Profit", "Bosnalijek", "Kurir", "Zadruga", "JP Željeznice FBiH", "Elektotehnički fakultet", "Mrkva", "Gras", Goran Salihović, Božo Mihajlović i drugim predmetima označenim kao predmeti visoke korupcije.

S ciljem jačanja povjerenja građana u instituciju Tužilaštva jedna od značajnijih je inicijativa za proaktivno postupanje Tužilaštva u saradnji sa organizacijama civilnog društva, radi preveniranja i efikasnijeg suprotstavljanja u konkretnim slučajevima korupcije u sarajevskim porodilištima.