U 2018. godini hapšeni su generali, policajci, narkodileri, automafija...
Akcija Zadruga
Početak 2018. godine obilježila je akcija Zadruga. Najavljena je spektakularno brojnim hapšenjima i pretresima na desetine lokacija. Mozak "operacije" u ovom, prema navodima optužnice, organizovanom kriminalu bili su bračni par Đelić koji je registrovao agencije za posredovanje u zapošljavanju "Eslider" i "Leading" (radila do septembra 2016. godine) u okviru koje su navodno falsifikovali uvjerenja s fakulteta koja potvrđuju da su osobe na koje su uvjerenja glasila studenti i đaci, a s ciljem da prikažu kako njihova agencija ima članove/kandidate za zaposlenje. Potom su s ostalim osumnjičenima navodno sklapali ugovore o pružanju usluga na imena studenata i đaka, a potom su drugi osumnjičeni putem svojih firmi uplaćivali novac na račun agencija.
Tužilaštvo tvrdi da je bračni par Đalić potom taj novac skidao s računa firme i vraćao osumnjičenima, uz proviziju od osam do 10 posto. Na ovaj način pravne osobe su izbjegavale plaćanje poreza državi, kao i ostalih dažbina, odnosno vršilo se pranje novca. Tužilaštvo navodi kako su na ovaj način pribavili za sebe više od 40 miliona KM te oštetili budžet za blizu 30 miliona KM.
Akcija Neon
Početkom februara bh. javnost je ostala šokirana hapšenjem vođe boračkih protesta i bivšeg pripadnika Armije RBiH Selvedina Bulbula zbog navođenja na prostituciju i drugih krivičnih djela. Osim njega, uhapšene su i Selma Delić i Arnela Ožegović.
Sumnjiče se da su od 2009. do 2018. godine, radi pribavljanja veće protupravne imovinske koristi, navodili i poticali veći broj djevojaka na pružanje seksualnih usluga na području KS.
Akcija Balkan
Pripadnici Federalne uprave policije u istom mjesecu su uhapsili i direktora Direkcije za puteve KS Nermina Drndu i njegovog pomoćnika Hajrudina Djedovića.
Terete se za krivična djela primanja dara i drugih oblika koristi, davanja dara i drugih oblika koristi, zloupotrebe položaja i ovlasti te krivotvorenja isprava. Izvedeni su pretresi dva stambena objekta i četiri službene prostorije, kao i privatnih sefova u banci. Oduzeti su računari, laptopi, mobilni telefoni i SIM kartice, novac, dokumentacija i drugi predmeti koji potječu ili se dovode u vezu s predmetnim krivičnim djelima. Nermin Drnda i njegov pomoćnik Hajrudin Djedović osumnjičeni su da su od sredine 2016. do kraja 2017. od firmi koje su angažirali na održavanju puteva uzimali tri posto od naplaćenih faktura.
Akcija Limit
U aprilu je bilo nekoliko akcija, a najopsežnija je bila akcija Limit u kojoj je uhapšeno više od 30 osoba, a pronađeno više od četiri kilograma droge. Pretresena je 31 lokacija na području Federacije BiH, a pronađeni su i oružje i municija.
Slična akcija bila je i u RS-u gdje zaplijenjen kilogram čistog kokaina, a uhapšeno više osoba.
Akcija Gastarbajter
SIPA je u aprilu imala akciju Gastarbajter u kojoj je na području ZHK uhapšeno 10 osoba zbog neovlaštene proizvodnje i prodaje droge.
Pripadnici SIPA-e su u akciji u Sarajevu izvršili nekoliko pretresa i pronašli su određenu količinu oružja, bombi, streljiva, okvirova za automatske puške, noževa, bojnih prsluka, kao i zastave koje asociraju na obilježja i zastave IDIL-a koji je odlukom Vijeća sigurnosti UN-a, proglašen terorističkom organizacijom. Dvije osobe su pod istragom.
SIPA je izvela i akciju hapšenja bivšeg komandanta Armije Republike Bosne i Hercegovine Atifa Dudakovića zbog sumnje u počinjenje ratnih zločina. Osim njega, uhapšeno je još 16 bivših pripadnika ovog korpusa. Svi su se izjasnili da nisu krivi. Ovo hapšenje izazvao je niz protesta podrške s kojih je poručeno da Tužilaštvo BiH ovom optužnicom izjednačava zločinca i žrtvu.
Akcije Fokus, Trebević...
Maj je bio u znaku hapšenja zbog nedozvoljene proizvodnje i prodaje droge. Pripadnici MUP-a RS uhapsili su 18 osoba na području Istočnog Sarajeva, Trebinja i Zvornika, a pretresi su izvršeni na 21 lokaciji na teritoriji grada Zvornika i opština Vlasenica, Milići, Sokolac, Pale i Gacko.
Pripadnici FUP-a uhapsili su 10 osoba u Kantonu Sarajevo zbog istog kriivčnog djela.
Akcija Spis
SIPA je po naredbama Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu privela šefa Odjeljenja za hirurgiju Dragišu Đogovića i šeficu Odjeljenja urgentne medicine Opće bolnice Eldinu Bešlagić. Navedene osobe su, prema saopćenju SIPA-e, osumnjičene za krivična djela udruživanja radi činjenja krivičnih djela, zloupotrebu službenog položaja ili ovlasti, davanje dara i drugih oblika koristi te davanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem.
Akcija Zadruga II
U junu su nastavljene aktivnosti u okviru akcije Zadruga. SIPA je izvršila privremeno oduzimanje predmeta te poslovne i knjigovodstvene dokumentacije od jedne fizičke i jedne pravne osobe na području Sarajeva. Aktivnosti su realizovane na osnovu naredbe Kantonalnog suda Sarajevo zbog sumnje u izvršenje krivičnih djela organizovanog kriminala iz člana 342. stava (3) Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine (KZ FBiH) u vezi s krivičnim djelima zloupotrebe službenog položaja iz člana 383. stava (3) u vezi sa stavom (1) KZ FBiH i pranja novca iz člana 272. stava (4) u vezi sa stavom (1), (2) i (3) KZ FBiH u iznosu višem od 380.000 KM.
U istom mjesecu FUP je proveo akciju u Fabrici duhana Sarajevo i privedeno je više osoba zbog nestanka veće količine cigareta.
Akcija Granica
U velikoj policijskoj akciji kodnog naziva Granica, u kojoj su učestvovali pripadnici MUP-a RS, SIPA-e i PU Brčko distrikt u julu, pronađeni su kokain, oružje i municija, a meta je bilo 12 osoba koje su pod istragom zbog organiziranog kriminala, povezanog s kaznenim djelima neovlaštenog prometa opojnih droga i neovlaštenog prometa oružja, streljiva i proizvoda dvojne namjene. Akcija je provedena u saradnji s Republikom Austrijom. Ovu robu osumnjičene osobe su krijumčarile u zemlje EU.
Akcija Manijak
Na području Brčko distrikta u augustu je uhapšeno sedam osoba zbog dječije pornografije, a pretreseno je više lokacija na kojima su pronađeni dokazi.
Ubistvo policajaca
Oktobar će ostati upamćen po brutalnom ubistvu sarajevskih policajaca Adisa Šehovića i Davora Vujinovića. Ovo je pokrenulo lavinu akcija, privođenja i ispitivanja, što su vršile sve policijske agencije u BiH.
Akcija Centar
Na području Sarajeva i Mostara u oktobru su uhapšene četiri osobe koje se sumnjiče da su krijumčarile ekonomske migrante vozilima, među kojima su bili i automobili s taksi oznakama. Ovu uslugu naplaćivali su po 1.500 eura. Akcijom koja je počela u julu ove godine je obuhvaćeno 10 osoba koje su obavljale nezakonite aktivnosti u cilju krijumčarenja migranata.
900 kilograma droge
Policijski djelatnici SIPA-e su, u saradnji s MUP-om RS PU Istočno Sarajevo, izvršili presretanje i zapljenu oko 900 kilograma opojne droge marihuane skunka, u kamionu crnogorskih registarskih oznaka. Akcija je realizirana u ranim jutarnjim satima, kada su na lokalitetu Krupac u Istočnom Sarajevu zaustavljena dva kamiona s prikolicama i putničko motorno vozilo. Pretresom zaustavljenih vozila u jednom kamionu pronađena je velika količina opojne droge marihuane, upakovane u više različitih paketa. Prema preliminarnim procjenama, radi se o količini od blizu 900 kg opojne droge, što je najveća zapljena narkotika ikad realizirana na području BiH. Uhapšeno je pet Crnogoraca.
Zapljena milion KM
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona su u velikoj akciji izvršili pretrese na nekoliko lokacija, uhapsili sedam osoba i zaplijenili blizu milion konvertibilnih maraka. Službenici Sektora kriminalističke policije MUP-a TK danas su u saradnji s Tužilaštvom TK, policijom Brčko Distrikta i MUP-om Republike Srpske izvršili pretrese porodičnih kuća, pomoćnih objekata i vozila na području općina Srebrenik i Gradačac, u Brčkom i Ugljeviku. Prilikom pretresa na navedenim lokacijama pronađena je i oduzeta veća količina američkih dolara, švicarskih franaka, hrvatskih kuna, danskih kruna i drugih stranih valuta u protuvrijednosti od skoro milion KM, automatska puška i pištolj.
Akcija Volan
Novembar je obilježio početak suđenja u najvećem predmetu usmjerenom protiv automafije s područja većeg dijela BiH. U akciji koja je provođena više od dvije godine pripadnici kriminalne grupe optuženi su za krađu blizu 200 skupocjenih automobila čija je ukupna vrijednost nekoliko miliona KM. Optužnica tereti Danila Cicovića, Vladimira Krsmanovića, Marka Trifkovića, Srećka Trifkovića, Srećka Mandića, Slavena Dakića, Tomislava Petrovića, Njegoslava Milinkovića, Bojana Košarca, Enisa Mandala, Miroslava Pajića, Srete Pajića, Davora Ninkovića, Joze Markića, Puniše Purkovića, Dalibora Vaskovića, Miroslava Škobe, Mirsada Brkića, Zorana Mirjanića, Bojana Staševića, Milorada Mirkovića, Zorana Čobovića, Nikolu Radića, Branislava Gordića, Miroslava Čepu, Gorana Nižića i Ferdu Vukoja zbog različitih krivičnih djela, a u vezi s organiziranim kriminalom, pranjem novca, iznudom i krađom automobila.
Akcija Škorpion
Posljednji mjesec 2018. godine obilježilo je hapšenje 12 osoba u Brčkom i Bijeljini, a među uhapšenima je bio i policajac. Akcija je usmjerena na osobe osumnjičene za organizirani kriminal, krijumčarenje oružja, trgovinu ljudima i krijumčarenje. Ostvarena je saradnja s partnerskim institucijama Srbije. Meta akcije je 12 osoba osumnjičenih za krivična djela organiziranog kriminala povezana s trgovinom ljudima, krijumčarenjem i nedozvoljenim prometom oružja i vojne opreme.