Zemlje su svrstane u tri grupe shodno (ne)pouzdanosti podataka o ovom problemu. Svrstane su u one u kojima su podaci visoko pouzdani, u one u kojima su podaci osrednje pouzdani i one u kojima su podaci malo pouzdani. Bosna i Hercegovina je svrstana među one u kojima su podaci malo pouzdani.
To je slučaj i u skoro svim državama bivše Jugoslavije, a izuzetak je Slovenija u kojoj su podaci osrednje pouzdani.
Iz UN-ovog Programa za razvoj (UNDP) su prije dvije godine ukazali na to da je procjena da u Kantonu Sarajevo otpad od hrane čini 12 posto od ukupnog otpada.
U zemljama bivše Jugoslavije najviše hrane bacaju Crnogorci
U Srbiji, koja ima skoro sedam miliona stanovnika, jedna osoba u prosjeku godišnje baci koliko i jedna osoba u Bosni i Hercegovini, koja ima tri miliona stanovnika. Isto toliko baci jedan građanin Sjeverne Makedonije koja ima dva miliona stanovnika.
Najviše hrane se baca u Crnoj Gori, s obzirom na broj stanovnika. U ovoj državi sa 600.000 stanovnika jedna osoba u prosjeku godišnje baci 83 kilograma hrane.
Najmanje hrane bacaju Slovenci - u prosjeku jedan građanin baci 34 kilograma. To znači da u cijeloj državi sva domaćinstva godišnje bace malo više od 71.000 kilograma hrane.
Bosna i Hercegovina nema zakon kojim bi se obavezalo na doniranje hrane
U spomenutom izvještaju je navedeno da ne samo da domaćinstva bacaju velike količine hrane, već to čine i trgovine i ugostiteljski objekti. Zato sve sveći broj država zakonski obavezuje trgovine i ugostiteljske objekte da ne bacaju hranu, već da je doniraju onima kojima je potrebna.
U Bosni i Hercegovini ni na jednom nivou vlasti ne postoji ovakav zakon.
Za iskorištavanje viška hrane vrlo je važno da postoji razvijen sistem selektivnog odlaganja otpada i reciklaže. Odgovarajuće iskorištavanje viška hrane ne doprinosi samo smanjenju gladi širom svijeta, već i zaštiti okoliša.
Shodno izvještaju UNEP-a, 931 milion tona ili 17 posto proizvedene hrane u cijelom svijetu tokom 2019. je bačeno. Najviše bacaju domaćinstva i to 61 posto.