“Smanjivanje plaća Vladi FBiH može prouzrokovati mnogo veću štetu nego korist. Napominjem da su se zaposleni u Elektroprivredi BiH već odrekli blizu 200 miliona KM koje su potraživali po osnovu ranijeg kolektivnog ugovora i ta sredstva su uložena u rudnike. Da su uslijedile tužbe mi bismo bili u istoj situaciji kao i rudnici. Iz tog razloga nije prihvatljivo bilo kakvo smanjivanje plaća, makar ono bilo i za jedan fening”, kaže Sikira.
On napominje da je već u Elektroprivredi BiH oformljen Štrajkački odbor i da je prvi sastanak sutra u Tuzli.
“Kada ljudi koji su doveli rudnike u ovakvu situaciju i koji su iz njih isisali milione budu u zatvoru mi smo spremni razgovarati i o smanjenju plaća. Ja se slažem da se uštede mogu postići, ali zašto niko ne govori o tenderima unutar rudnika preko kojih se izvlače milioni?”, pita Sikira.
Sikira dodaje da se njemu čini da Vlada FBiH nema pojma šta radi i da pri tome krši zakonske odredbe i procedure.
“Cijenu električne energije formira regulatorna agencija, a Vlada FBiH samo daje ulazne parametre. Mi trenutno imamo najskuplji ugalj sadržan u kilovat satu. U proizvedenom kilovat satu učešće cijene uglja iznosi 70 posto”, dodaje Sikira.
Sikira kaže kako je prosječna plaća u Elektroprivredi BiH 1.600 KM s tim da napominje kako ova kompanija ima znatan broj visokoobrazovanih kadrova te da je u ovoj prosječnoj plaći sadržan i rad nedjeljom i praznicima, rad na opasnim mjestima.
Sinidkat još niko zvanično nije pozvao na sastanak o smanjivanju plaća.
“Jedino su nas prije desetak dana pozvali u Vladu FBiH na jedan brzinski sastanak i tu su bili predstavnici sindikata telekoma, pošta, elektroprivrede te organi uprave. Mi smo tu vrlo kratko razgovarali i nakon toga nije bilo novih razgovora”, kaže Sikira.
Sikira dodaje da su spremni ići do kraja čak i po cijenu generalnog štrajka.