Najčešći razlozi zbog kojih se djeca izdvajaju iz svojih porodica jesu nezaposlenost, siromaštvo, neprilagođeno ponašanje roditelja te neriješeno stambeno pitanje.
Rezultati su to analize koju je u 2014. godini provelo Federalno ministarstvo rada i socijalne politike u saradnji s nevladinom organizacijom "Hope and Homes for Children". Urađena je sveobuhvatna analiza situacije djece bez roditeljskog staranja i djece i porodica pod rizikom od razdvajanja u FBiH.
Uime organizacije "Hope and Homes for Children" Jasna Hodžić, prezentirajući analizu, kazala je da djecu iz porodica uglavnom izuzimaju centri za socijalni rad, a da je manji broj slučajeva kada roditelji sami traže pomoć putem smještaja djece u ustanove.
U odnosu na analizu koja je rađena pet godina ranije povećan je broj djece koja su smještena u ustanove i unutar njih duže borave.
"Za dijete se nakon što bude smješteno u institucije vrlo rijetko promišlja o nekom drugom rješenju", navela je Hodžić.
Također, istakla je da je mali broj djece koja su usvojena, a i ona koja jesu prvo budu smještena u institucije. Period njihovog boravka u njima, prema rezultatima analize iz 2014. godine, jeste od šest mjeseci do 3,5 godina.
Kaže da je veliki broj mladih koji odrastaju u institucijama, a domove napuštaju s 18 godina.
Ove godine 35 mladih je napustilo domove u kojima su boravili deset i više godina.
"Nažalost, briga države za djecu prestaje kada ona postanu punoljetna", naglasila je Hodžić.
Dodala je da je Federalno ministarstvo rada i socijalne politike u protekloj godini, što je jedan od prvih koraka pomoći vlasti toj populaciji, napravilo određene standarde i programe za rad s mladima koji napuštaju domove.
To ministarstvo je izdvojilo grant za kantonalna ministarstva koja su trebala osmisliti program radi pomoći mladima koji napuštaju domove za staranje o djeci bez roditelja.
Šef Odsjeka za zaštitu porodice i djece pri Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike Miroslav Mauhar značajnim smatra što se trend zbrinjavanja djece u ustanove pomjera u korist zbrinjavanja djece u porodice. Kaže da će se raditi na tome i na smanjenju broja djece u ustanovama.
Dijeli mišljenje s nevladinim sektorom da je najveći problem izlazak mladih iz ustanova za zbrinjavanje, uz ocjenu da se tim problemom moraju svi baviti.
"Ta djeca nailaze na probleme kao i djeca koja žive u svojim porodicama, naše društvo nije naklonjeno za probleme rješavanja djece i mladih uopće. No, ovoj populaciji svi skupa moramo pomoći", zaključio je Mauhar.