Savjeti za roditelje: Zašto je bitno validiranje osjećaja vašeg djeteta
"Najvažnija stvar koju možemo učiniti kao roditelji je postati vještiji u validiranju", pojašnjava Fleck.
Kada dijete osjeti da ga slušate i ne posramljujete ga zbog njegovih osjećaja, ono će biti spremnije da mijenja svoje ponašanje.
Fleck koristi ovu strategiju i sa svojom djecom pa je navela primjer kada njena kćerka nije željela da obavi kućanske poslove, umjesto kritikovanja, Fleck je pitala zašto se toliko uznemirila kada je trebala isprazniti mašinu za pranje posuđa.
"Ona mi tada ispriča potpuno iskrivljenu verziju onoga što se desilo. Opisat će me kao da sam vrištala na nju i bacala stvari, a ja sam je samo zamolila da isprazni mašinu", tvrdi Fleck.
Kada slušate svoje dijete i priznate da niko ne voli raditi kućanske poslove, odmah uklanjate osuđivanje iz razgovora. Tek tada možete objasniti zašto su određene odgovornosti nužne.
"Cilj je potvrditi emociju, a onda se fokusirati na ono što nije ispravno, odnosno ponašanje koje treba promijeniti", pojašnjava Fleck.
Djeca koja odrastaju u okruženju u kojem se njihovi osjećaji često ignorišu ili negiraju, često razviju osjećaj srama. Prema sociologu Adamu Galinskyju, sram nije produktivna emocija.
"Sram ne potiče kritičko razmišljanje ili rješavanje problema. On je paralizirajući i destabilizirajući", rekao je Galinsky.
Djetetu na lake načine možete pokazati da su frustracija i razočarenje prirodni, ali i da uvijek možete odabrati kako ćete se ponašati.