U Istočnom Sarajevu održana javna rasprava o novom ustavu entiteta RS
Predsjednik Radne grupe, koja pomaže Odboru za ustavna pitanja Narodne skupštine RS u izradi novog ustava, Vitomir Popović istakao je da je ovaj dokument "pretrpio brojne izmjene, uključujući brojne amandmane koje je nametnuo visoki predstavnik Wolfgang Petritsch."
"Popović je naglasio da je Narodna skupština RS, zajedno sa Odborom za ustavna pitanja, odlučila da se krene u proceduru donošenja novog ustava RS koji za cilj ima da održi ustavni kontinuitet sa Ustavom iz 1992. i riješi druga politička, pravna, ekonomska i sva ona pitanja od značaja za budućnost i opstanak RS", saopšteno je.
Govorio je i o tome da, prema nacrtu koji je objavljen, glavni grad postaje Banja Luka dok bi Istočno Sarajevo postalo "prijestolnica."
"Naglasio je da je zadatak Radne grupe da prikupi sva mišljenja, prijedloge, primjedbe i sugestije o tekstu ustava i dostavi ih na razmatranje Odboru za ustavna pitanja koji će ga po proceduri uputiti u Narodnu skupštinu", saopšteno je iz NSRS.
Pored Istočnog Sarajeva, planirane su ovakve javne rasprave u Trebinju, Bosanskoj Gradišci, Zvorniku, Bijeljini, Prijedoru, Doboju i Banjoj Luci.
Vrijedi istaći da je vlast u RS-u krenula u formiranje novog ustava nakon što su, pod liderstvom predsjednika entiteta Milorada Dodika, donijeli neustavne i antidejtonske zakone o zabrani djelovanja pojedinim državnim institucijama na području RS-a.
Također, trenutnim nacrtom ustava RS se, između ostalog, podrazumijeva osnivanje vojske RS-a, kao i mogućnost ulaska u vojni savez s drugim državama. Neke od spornih definicija su i pravo na konfederaciju s drugom državom, ukidanje konstitutivnosti, mogućnost upravljanja državnom imovinom.
Ovo su odredbe koje su u suprotnosti s Ustavom Bosne i Hercegovine, te bi ovaj dokument, ako bude usvojen, vjerovatno bio osporen na Ustavnom sudu naše zemlje.
Vrijedi istaći i da je za usvajanje novog ustava potrebna dvotrećinska većina u NSRS, kao i podrška u Vijeću naroda RS. Kako je veći dio opozicionih zastupnika navelo da neće glasati za novi ustav, te s obzirom na to da Klub Bošnjaka u Vijeću naroda ima mogućnost da uskrati podršku ovom nacrtu, novi ustav vjerovatno neće biti usvojen.