U Mostaru konačno oživjelo gradilište sportske dvorane čija je izgradnja počela prije 37 godina
Projekt koji je decenijama rak rana kapitalnih investicija u najvećem hercegovačkom gradu je ponovno građanima vratio nadu da će završetak gradnje o kojoj se 37 godina priča konačno ove generacije sportista i dočekati.
Finansijska sredstava koje su godinama radove blokirala, kako je rekao mostarski gradonačelnik, više neće biti problem i kad krenu radovi neće biti stajanja do završetka.
Procjenjuje se da će vrijednost završetka dvorane u čije je temelje do sada uloženo oko 20 miliona KM iznositi oko 40 miliona KM i da će kroz nekoliko faza biti završena za godinu i po dana.
Vlada Federacije je osigurala 3,5 miliona za početak radova, a za ostalo je Gradsko vijeće Mostara u aprilu usvojilo Odluku o kreditnom zaduženju kod Razvojne banke od 12 miliona eura, te se očekuju i grant sredstva iz EU od 9,5 miliona čime bi trebala biti zatvorena financijska konstrukcija dvorane.
Konceptom je dvorana zamišljen kao multifunkcionalan prostor, pogodan ne samo za sportske aktivnosti, nego i za održavanje drugih kulturnih sadržaja i manifestacija i da bi mogla primiti četiri hiljade ljudi.
Ovim će najveći hercegovački grad koji je poznat po velikim sportistima svjetskog ranga dobiti konačno zasluženi moderni sportski dom i promijeniti sliku grada koji kao jedina veća sredina u našoj zemlji nama adekvatnu sportsku dvoranu.
Niz blokada u 37 godina
Podsjetimo da je od polaganja kamena temeljca 1985. godine i najave svečanog otvaranja za 1987. godinu, ovaj projekt u pokušajima da najveći grad u Hercegovini dobije adekvatnu sportsku dvoranu pretrpio niz blokada od ratnog vihora do nedostatka sredstava i nužnih revitalizacija projekta.
Prvi radovi na izgradnji objekta za koji su zakinuti decenijama, svi mostarski sportaši počeli su prije 37 godina u mostarskom naselju Centar 2, a rat je dočekao betonski kostur. Sredinom 2000-ih projekt je moderniziran i izgrađena betonska konstrukcija je porušena te je sve krenulo ispočetka.
Međutim gradnja je stala kada su izvođači radova prestali dobivati novac, a nove kočnice u realizaciji projekta i osiguravanju financija nastupile su raspuštanjem Gradskog vijeća Grada Mostara i neodržavanjem izbora do konca 2020. godine.
Mostar je zbog nedostatka sportske dvorane uprkos vrhunskim sportskim uspjesima do sada propustio niz prilika da bude domaćin u organizaciji evropskih takmičenja, što je bez sumnje nanijelo velike gubitke za sportiste, imidž grada i u konačnici profit koji bi osjetili turistički radnici, ugostitelji, hotelijeri, trgovci i sam gradski budžet Mostara.