U Mostaru najavljen molitveni skup za haške optuženike uoči izricanja presude
Poziv na molitveni skup nepravosnažno osuđenim ratnim zločincima uputilo je Udruženje Hrvatsko srce nade-Mostar, Odjel za branitelje HVO Domovinskog rata HNS-a i Zaklada za pružanje pravne pomoći HVO-a.
Za 17:30 sati najavljeno je paljenje svijeća i molitva sv. Krunice na Trgu Blažene Djevice Marije (ispred katedrale), a u 18:00 sati misa u katedrali Marije Majke Crkve u Mostaru.
Dan nakon molitve, odnosno u srijedu 29. novembra Međunarodni krivični suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) izreći će drugostepenu presudu bosanskohercegovačkim Hrvatima u predmetu "Prlić i ostali".
Haaško tužilaštvo bivše čelnike takozvane Herceg-Bosne, odnosno premijera Jadranka Prlića, ministra odbrane Brunu Stojića i komandante Glavnog štaba HVO-a generala Milivoja Petkovića i Slobodana Praljka, komandante vojne policije HVO-a Valentina Ćorića te načelnika Ureda za razmjenu zarobljenika Berislava Pušića, optužuje za zločine počinjene u sklopu udruženoga zločinačkog poduhvata, predvođenog bivšim predsjednikom Republike Hrvatske Franjom Tuđmanom, čiji je cilj bilo etničko čišćenje područja "Herceg-Bosne" koje su htjeli pripojiti Hrvatskoj radi stvaranja "velike Hrvatske".
Haški sud će u fotofinišu svog rada u srijedu izreći konačnu, drugostepenu presudu bivšim čelnicima tzv. Herceg-Bosne, u najobimnijem predmetu koji bi trebao rasvijetliti jesu li i koliko su naši zapadni susjedi bili umiješani u ratne zločine počinjene na teritoriji nekadašnje tzv. Herceg-Bosne.
Prvostepena presuda u ovom predmetu izrečena je 29. maja 2013. godine i osuđen je Jadranko Prlić na 25 godina zatvora, Stojić, Praljak i Petković na po 20 godina zatvora, Ćorić na 16 godina zatvora i Pušić na 10 godina zatvora. Time je potvrđena odgovornost političkog i vojnog rukovodstva tzv. Herceg-Bosne.
Pretresno vijeće je zaključilo da su od januara 1993. godine sva šestorica optuženih bili učesnici udruženog zločinačkog poduhvata koji je imao za cilj osnivanje hrvatskog entiteta u Bosni i Hercegovini koji bi omogućio ponovno ujedinjenje Hrvata putem etničkog čišćenja muslimanskog stanovništva.
Na tu presudu žalbu je uložilo i Tužilaštvo i odbrana. Strane u postupku su podnijele otprilike 150 žalbenih osnova i dostavile više od 12.000 stranica žalbenih podnesaka. Podnošenje podnesaka završeno je 29. maja 2015. godine, a žalbeni pretres je održan od 20. do 28. marta 2017.
Koliko su čelnici tzv. Herceg-Bosne bili povezani s bivšim predsjednikom Hrvatske Franjom Tuđmanom i ministrom obrane Gojkom Šuškom, kao i Hrvatskom vojskom u zajedničkim ratnim ciljevima otkrit ćemo u srijedu.