"Oko 23 posto su negativna očinstva, odnosno podnosilac zahtjeva nije otac djeteta. To je procenat koji se uklapa u evropske, ali i svjetske prosjeke. Dakle, svaki treći ili četvrti testirani muškarac nije otac djeteta", naveo je Obradović.
Obradović je naglasio da je važno istaći riječ "testirani", jer se u javnosti često ovakva izjava protumači pogrešno.
"Dešavalo se da imamo bombastične naslove u medijima da svaki treći ili četvrti muškarac nije otac djeteta, a podaci se odnose na testirane muškarce", rekao je Obradović.
Prema njegovim riječima, trećina slučajeva su zahtjevi po nalogu suda, uglavnom žena koje dokazuju očinstvo, a dvije trećine po privatnom zahtjevu koji pokreću muškarci.
Obradović je podsjetio da za podnošenje ovog zahtjeva ne treba saglasnost majke, ako je muški roditelj upisan u matičnu knjigu rođenih kao otac djeteta.
"Zakon o porodičnim odnosima propisuje da otac koji sumnja da dijete nije njegovo može podnijeti sudu zahtjev za utvrđivanje očinstva do navršene prve godine djeteta, ali da ima mogućnost to učiniti i kasnije, u slučaju dobijanja informacija koje ukazuju da ima osnovanu sumnju", pojasnio je on.
Obradović je rekao da u Zavod ne stižu samo zahtjevi za utvrđivanje očinstva iz BiH, već i iz susjednih država Srbije i Hrvatske.
On je naveo da u cijeloj Evropskoj uniji postoji mogućnost privatne DNK analize, osim u Francuskoj, gdje je obavezan sudski nalog.