75. godišnjica
532

U sarajevskoj katedrali Srca Isusova počela misa za žrtve Bleiburga

Dž. L.
Iako su mnogi pozivali na otkazivanje molitve za žrtve Bleiburga u glavnom gradu BiH, u sarajevskoj katedrali Srca Isusova nekoliko minuta poslije podneva započela je sveta misa i 75. komemoracija za žrtve bleiburškog križnog puta, a koju predvodi vrhbosanski nadbiskup, kardinal Vinko Puljić. Početak mise označilo je crkveno zvono.

Zbog aktuelne pandemije i mjera socijalne distance, u katedralu je pristiglo svega 20 zvanica koje će se pomoliti za žrtve Bleiburga i sve druge nevine žrtve bilo kojeg naroda.

Među prisutnima je delegacija Ambasade Republike Hrvatske u BiH, predvođena ambasadorom Ivanom Sabolićem, te delegacija Hrvatskog narodnog sabora BiH. Pored njih, svetoj misi prisustvuju časne sestre i svećenici.

U krugu katedrale i centru Sarajeva prisutan je veliki broj policijskih službenika koji osiguravaju da ovaj sveti obred protekne bez problema. Kompletno područje blokirano je za motorna vozila i pješake već jutros od devet sati i tako će biti do završetka mise.

Ispred katedrale jedino je dozvoljeno prisustvo novinarskim ekipama, dok misu direktno prenose RTV Herceg-Bosna i HRT.

Kako je ranije pojasnio kardinal Puljić, zbog zabrane okupljanja i ograničenog kretanja u cijeloj Evropi, nije bilo moguće održati komemoraciju na Bleiburškom polju. Stoga su biskupi biskupskih konferencija Puljiću dali mandat da predvodi komemoraciju.

Današnja molitva za ubijene u Bleiburgu je 75. komemoracija po redu za žrtve bleiburškog križnog puta ili hrvatskog križnog puta, kako ga još nazivaju, ali i za sve druge žrtve rata. Podsjećamo da je prošle godine biskupija u austrijskom gradu Klangenfurtu odbila molbu Hrvatske biskupske konferencije za održavanje mise, rekavši da je politički instrumentalizirana te da je postala "političko-nacionalni ritual koji služi selektivnom doživljavanju i tumačenju historije".

Bosanskohercegovački historičari koji su se oglašavali uoči svete mise, pojašnjavaju kako se u slučaju Bleiburga govori o nekoliko događaja u kojima su stradali pripadnici hrvatskih oružanih snaga Nezavisne Države Hrvatske (NDH) koja je podržavala fašističku ideologiju i čija vojska se borila protiv partizana.

"Sigurno je na Bleiburgu bilo i nevinih žrtava, ali ovdje se ne radi o iskazivanju pijeteta prema tim pojedinačnim nevinim žrtvama, nego o promociji i aboliranju onih koji su odgovorni za masovna ubistva, uključujući i masovne likvidacije građana Sarajeva. Riječ je, dakle, o aboliranju onih koji su predvodili ove kolone i izazvali incidente te su oni ključni krivci za stradanja i tih nevinih ljudi na Bleiburškom polju. Zar na čelu te kolone nije bio i Vjekoslav Luburić, čija je strahovlada obilježila posljednje mjesece rata u Sarajevu? Zar u toj koloni nije bilo i četnika i ustaša koji su se nadali da će se spasiti bijegom na Zapad?", rekao je za Klix.ba historičar Husnija Kamberović.