Mural u Tuzli na slikovit način prikazuje kroz koje probleme i strahove žrtva nasilja u porodici prolazi, ukazuje na to da je policija tu da pruži zaštitu, ali daje i informacije o Sigurnoj kući koja djeluje u sklopu Udruženja Vive Žene, koja može da pruži utočište, zaštitu i oporavak žrtvama nasilja u porodici.
Umjetničko djelo je izrađeno u okviru kampanje "Čuješ, vidiš, znaš – reaguj! Pozovi 122" i ima za cilj da kroz umjetnost pošalje javnu, svima vidljivu poruku - da sve posmatrače podsjeti da nasilje u porodici nije privatni već društveni problem, da pokaže žrtvama nasilja u porodici da nisu same i da postoje institucije koje im mogu pružiti zaštitu, pomoć i podršku.
Širom svijeta murali se koriste kao sredstvo komunikacije i prenošenja poruka na jedan kreativan način, a označavaju vrijednost jedne lokacije i postaju dijelom kulturnog turizma.
"Na ovaj način možemo stalno da podsjećamo građane da razmišljaju o problemu nasilja u porodici koji je društveni problem i dotiče sve nas. Ako se neko od nas ne susreće sa ovim problemom ne znači da se on u našoj bližoj okolini ne dešava, a čije žrtve često budu i djeca. Mural treba da bude podsjetnik da se od ovog problema ne možemo distancirati i da svi imamo priliku reagirati. Uvijek je neko pored nas ko može biti žrtva nasilja, a mi imamo i obavezu i odgovornost prijaviti nasilje policiji koja je jedan od najznačajnijih i često prvih kontakata za žrtve", kazala je Aida Mustačević-Cipurković, koordinatorica projekta iz Udruženja Vive žene.
Inače, izrada murala dio je aktivnosti spomenutog udruženja u okviru projekta "Prevencija i sprječavanje nasilja na području Tuzlanskog kantona" kojeg reliziraju u partnerstvu sa Ministarstvom unutrašnjih poslova TK.
Projekt se provodi u sklopu regionalnog projekta "Sprovođenje normi, mijenjanje stavova" kojeg finansira Europska unija, a provodi UN Women. Idejno rješenje murala uradio je Dejan Slavuljica, grafički dizajner, a oslikao ga je Fadil Ljubović, bachelor likovne umjetnosti, smjer produkt dizajn.