Nakon dvije godine
80

U UKC-u Tuzla konačno pušten u rad aparat za zračenje, na listi čekanja više od 100 pacijenata

Piše: A. K.
U UKC-u Tuzla je nabavljena najsavremenija oprema (Foto: A. K./Klix.ba)
(Foto: A. K./Klix.ba)
Dvije godine nakon obustave radioterapije zbog neispravnosti starih uređaja te pokrenute istrage zbog sumnje u namještanje tendera, u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) u Tuzli zvanično je puštena u rad oprema za takozvano zračenje pacijenata s najtežim oblicima karcinoma.

Nakon brojnih peripetija, u UKC-u u Tuzli danas je zvanično u rad puštena najsavremenija oprema koja se koristi u procesu radioterapije pacijenata kod kojih su ustanovljeni najkompleksniji oblici karcinoma.

Ova oprema, vrijedna osam i po miliona KM sastoji se od linearnog akceleratora, takozvanog aparata za zračenje, zatim CT simulatora, sistema za planiranje u radioterapiji i fantoma.

"Svjesni smo da je u proteklom periodu kontinuirano rastao broj oboljelih od onkoloških oboljenja, a instalirani uređaj za radioterapiju će pomoći njima. Prema presjeku od prošle sedmice, mi na listi čekanja za radioterapiju imamo više od 100 pacijenata koji bi trebali ići u Kantonalnu bolnicu u Zenici, okvirno 20 u Klinički centar Univerziteta u Sarajevu te određeni broj njih koji bi trebali ići u Kliničku bolnicu u Mostaru", kazao je direktor UKC-a Tuzla Šekib Umihanić.

Šekib Umihanić (Foto: A. K./Klix.ba)
Šekib Umihanić (Foto: A. K./Klix.ba)

Inače, nabavka linearnog akceleratora i prateće opreme ostvarena kroz provedenu tendersku proceduru i ugovor između UKC-a Tuzla i kompanije Inel-Med d.o.o. Mostar.

Pacijenti koji dosad nisu podvrgnuti radioterapiji u drugim zdravstvenim centrima od danas će tu medicinsku uslugu dobiti u Tuzli, dok će oni sa već započetim tretmanima liječenje nastaviti u onoj ustanovi u kojoj su primljeni. Shodno nabavljenoj opremi, radioterapija će se u UKC-u Tuzla obavljati radom osoblja u dvije smjene.

"U početku, mi ćemo imati mogućnost podvrgavanja radioterapiji 20 pacijenata na sedmičnom nivou, odnosno dnevno je riječ o njih okvirno pet. Taj broj zavisi od lokalizacije zračenja te stanja pacijenta. Postizanje punog kapaciteta opreme nije moguće u startu, već se to mora vršiti postepeno. Shodno tome, broj pacijenata na dnevnoj osnovi će se postepeno povećavati", pojasnio je Umihanić.

Denisa Avdić iz Tuzle je već šest godina onkološka pacijentica, a kaže da joj je posebno drago jer je aparat za radioterapiju konačno u funkciji.

"Veoma je bitno da naši pacijenti više neće morati putovati u druge gradove na liječenje. Konačno smo dobili i dobre vijesti. Udruženja onkoloških pacijenata su se ujedinila prije tri godine i uspijevamo jače i bolje ostvariti naše potrebe", navela je Avdić, inače članica udruženja Nijemi krik iz Kalesije.

Denisa Avdić (Foto: A. K./Klix.ba)
Denisa Avdić (Foto: A. K./Klix.ba)

Zbog ograničenih kapaciteta ostalih zdravstvenih centara u BiH, u protekle dvije godine duge liste čekanja su predstavljale najveći problem za pacijente. Umihanić je kazao da je u spomenutom periodu 1.407 pacijenata radioterapiji podvrgnuto u drugim zdravstvenim centrima, a na pitanje koliko je bolesnika preminulo, on decidan odgovor nije mogao dati.

"S preciznim podacima o broju pacijenata koji su zbog prirode bolesti nepovoljno završili, a ne samo zbog radioterapije, ja sada zvanično ne mogu istupiti. Mi imamo Sektor za poboljšanje kvaliteta koji je radio analizu te anketu i sa pacijentima koji su podvrgnuti radioterapiji u drugim ustanovama", dodao je Umihanić.

Iz Odjeljenja za radioterapiju tvrde da ljudi primarno ne umiru jer nisu imali radioterapiju, već zbog činjenice da na liječenje dođu veoma kasno.

"U Evropi okvirno 30 posto pacijenata na radioterapiju dolazi s uznapredovalom fazom bolesti, dok je kod nas to čak 80 posto. S tim pacijentima moramo znatno više raditi prije dolaska u UKC Tuzla, odnosno na radioterapiju, a kako bismo bolest doveli u kurabilno stanje. Pojedine zemlje, poput Australije, karcinom cerviksa uterusa je potpuno iskorijenila, dok se kod nas masovno umire od te bolesti", kazao je šef Odjeljenja za radioterapiju u UKC-u Tuzla Hasan Osmić.

Hasan Osmić (Foto: A. K./Klix.ba)
Hasan Osmić (Foto: A. K./Klix.ba)

U protekle dvije godine, najveći broj pacijenata iz UKC-a Tuzla u kontekstu radioterapije je zbrinula zenička bolnica, a zatim KCUS, bolnica u Mostaru te Centar za radiotretman u Banjoj Luci.

Troškove njihovog liječenja snosio je Federalni fond solidarnosti, a prema nezvaničnim informacijama do kojih je došao Klix.ba, određeni broj pacijenata se radioterapiji podvrgavao u vlastitoj režiji, samostalno finansirajući ovu metodu.

Linearni akcelerator uz prateću opremu u UKC-u Tuzla je nabavljen kroz treći javni tender, s obzirom da su prvobitna dva oborena. Zbog sumnje na moguće malverzacije, odnosno namještanje izbora ponuđača, Tužilaštvo Tuzlanskog kantona je formiralo predmet, istraga je još uvijek u toku, a uskoro bi trebala biti donesena tužilačka odluka.