Učesnici mirovne konferencije SIP: Velika nam je motivacija vidjeti kako se u BiH radi na ozdravljenju društva
Mirovni aktivisti i eksperti-istraživači iz Kameruna, Konga, Kenije, Salvadora, Gvatemale, Indije, Gvajane, Iraka, Filipina i ostalih zemalja Evrope, Afrike, Južne i Sjeverne Amerike i Azije će tokom narednih pet dana razgovarati i razmjenjivati iskustva o tome kako uspješan način suočavanja sa traumom može pozitivno uticati na društvenu koheziju i oporavak zajednice.
CRS već nekoliko godina organizuje slične konferencije širom svijeta, a ove godine je Bosna i Hercegovina izabrana za domaćina SIP-a, između ostalog, i zbog činjenice da su mirovna nastojanja ove organizacije u našoj zemlji intenzivirana, te da su, kroz projekat PRO-Budućnost, načelnici 60 opština i gradova iz svih dijelova BiH potpisali Platformu za mir, deklarativni dokument koji osnažuje i potiče procese pomirenja i izgradnje mira. Platformi predstoji i usvajanje u najvišim državnim tijelima, uz podršku Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.
Učesnike konferencije pozdravila je i zamjenica ministrice za ljudska prava i izbjeglice BiH Saliha Đuderija, koja je naglasila činjenicu da se mirovna nastojanja trebaju posmatrati kao pokret za opće dobro i na lokalnoj i na državnoj razini, a ne kao samo još jedan projekat.
Predstavnik CRS-a za BiH Marc D'Silva izrazio je zadovoljstvo činjenicom da je SIP organizovan u našoj zemlji, te da BiH može pružiti primjere dobre prakse zemljama iz kojih učesnici dolaze, u vezi sa procesima izgradnje mira.
Programom SIP-a su predviđene i posjete mjestima stradanja različitih etničkih grupa u BiH, kao i specifične i stručne radionice suočavanja sa prošlošću i traumama.
Al Fuertes govorio je o važnosti liječenja traume za društvo, a Nell Bolton je na pitanje može li BiH biti primjer dobre prakse u svijetu kazala da je u našoj zemlji učinjeno mnogo na širenju ličnih priča i iskustava koje pomaže pri liječenju i u koracima naprijed.
John Katunga iz Konga je savjetnik CRS-a za pravdu i pomirenje. Pohvalio je ljepote BiH i rekao da Bosanci i Hercegovci čine krupne poteze kako bi oživjeli ratom prekinute veze i izliječili traumu koju su preživjeli.
"Velika nam je motivacija doći u ovu zemlju i vidjeti kako se traže načini izliječenja bolnih rana i ozdravljenja društva", kazao je Katunga. Pohvalio je izlaganje zamjenice ministrice Salihe Đuderija i činjenicu da se državne institucije uključuju u ovakve događaje i teme jer, kako kaže, taj aspekt obično padne na leđa samo nevladinog sektora.