Svečana akademija
11

Univerzitet u Tuzli obilježio 42. rođendan: Važan temelj visokog obrazovanja u BiH

Piše: A. K.
Foto: D. Z./Klix.ba
(Foto: D. Z./Klix.ba)
Univerzitet u Tuzli ovih dana obilježava 42 godine postojanja i rada, a tim povodom danas je u ovoj visokoškolskoj ustanovi upriličena promocija pet zlatnih studenata. Sa svečane akademije je poručeno da tuzlanski univerzitet, između ostalog, predstavlja jedan od temelja u oblikovanju visokog obrazovanja u BiH.

Rektorica Univerziteta u Tuzli Nermina Hadžigrahić smatra da svaka visokoškolska ustanova u našoj zemlji treba imati vodeću ulogu u društvu, jer obrazuje mlade ljude, odnosno intelektualce, na kojima počiva budućnost zajednice.

"Mnogo je poteškoća i izazova iza nas, a mnogo toga nas čeka i u budućnosti. S tim se trebamo boriti. Nadam se da će univerzitet i u budućnosti zauzimati onu poziciju koju zaslužuje", rekla je Hadžigrahić.

Univerzitet u Tuzli u protekloj godini mnogo toga je uradio u cilju što kvalitetnijeg obrazovanja mladih ljudi, a Hadžigrahić navodi da su inovirani određeni studijski planovi i programi. Istakla je i da su uvedeni novi studijski odsjeci na tri ciklusa studija.

"Često nam se spočitava stručna praksa koju smo i sami prepoznali kao slabost. Naši studenti trebaju što više raditi na savladavanju različitih vještina, tako da smo u protekloj godini potpisali niz sporazuma s brojnim kompanijama, jer i one žele imati spremne stručnjake iz različitih oblasti", potcrtala je rektorica Tuzlanskog univerziteta.

Rektor Sveučilišta u Mostaru i predsjednik Rektorskog zbora BiH Zoran Tomić smatra da 42 godine postojanja Univerziteta u Tuzli potvrđuju bogatu tradiciju razvoja visokog obrazovanja i naučno-istraživačkog rada.

"Uvjeren sam da je Univerzitet u Tuzli generator razvoja ovog dijela BiH. S te strane igra važnu ulogu u oblikovanju bh. visokog obrazovanja i naučnog istraživanja te je kao takav jedan od vidljivijih i prepoznatljivijih u BiH", poručio je Tomić.

Smatra i da je ova visokoškolska ustanova nezamjenjiva kada je riječ o kreiranju budućnosti visokog obrazovanja u našoj zemlji, ali i naučno-istraživačkog rada.

"Ovaj, ali i drugi univerziteti su suočeni s brojnim izazovima – nedostatkom ili smanjivanjem broja studenata, internacionalizacijom, razvijanjem projekata, kvalitetom nastave i obrazovanja... Sve ovo su pitanja koja razmatramo na rektorskom zboru. Kao predsjednik moram naglasiti vrlo važnu ulogu rektorice Hadžigrahić koju bih definisao kao modernog diplomatu. Vrlo je tvrda na stavu, a vrlo meka u komunikaciji", istakao je Tomić.

Na današnjoj svečanoj akademiji kojoj su prisustvovale brojne istaknute ličnosti uručene su i Zlatne plakete Univerziteta u Tuzli. One su završile u rukama pet zlatnih studenata koji su za vrijeme svog školovanja postigli izvanredne rezultate te su se istakli u odnosu na sve ostale studente.

Među njima je i Selma Begić koja je okončala dodiplomski studij na tuzlanskom univerzitetu s prosjekom 9,93. Uz besplatan nastavak školovanja, drugi semestar donijet će joj i poziciju vanjske saradnice.

"Osjećam se odlično, jer smatram da je ovo dokaz da se trud isplati. Smatram da je ovo podsticaj i za buduće kolege, studente koji će u životu konstantno učiti i nadograđivati se. Nagrada koja slijedi nakon ovoga je besplatno školovanje na Univerzitetu u Tuzli, što ću svakako iskoristiti", rekla nam je diplomirana žurnalistkinja koja je diplomu stekla na Filozofskom fakultetu u Tuzli.

Zlatna plateka pripala je i Jasmini Kavgić koja je Ekonosmki fakultet u Tuzli okončala s prosjekom 10,00. Trenutno je na drugom ciklusu studija, smjer Računovodstvo i revizija, a paralelno odrađuje i pripravnički staž u jednoj privatnoj kompaniji.

"Iza mene je mukotrpan put do uspjeha, ali najbitnije je da se sve na kraju isplatilo. Upravo smo mi danas svjedoci da investicija u znanje upravo donosi najbolje kamate. Mislim da je odrađivanje pripravničkog staža za mene dobar potez, jer jedino spoj teorije i prakse od nas može napraviti kvalitetne stručnjake", naglasila je Kavgić koja se u budućnosti vidi kao doktorica nauka, odnosno finansijska stručnjakinja u nekoj uspješnoj kompaniji u Bosni i Hercegovini koju zasad ne planira napustiti.

Posebna priznanja danas su dodijeljena i profesorima koji su u protekloj godini izabrani u trajno zvanje redovni profesor.

Na kraju kažimo i to da na 12 fakulteta i Akademiji dramskih umjetnosti Univerziteta u Tuzli u nastavnom procesu trenutno učestvuje blizu 10.000 studenata.