Prijatelj naše zemlje
82

USAID i Samantha Power: Priča o partnerstvu i vezanosti za Bosnu i Hercegovinu

R. D.
Power i predsjednik SAD-a Joe Biden
Power i predsjednik SAD-a Joe Biden
Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) prošle godine je obilježila 25 godina svog partnerstva s državom Bosnom i Hercegovinom i rada s lokalnim zajednicama u zemlji.
Dolazak nove administracije na čelu s predsjednikom Joeom Bidenom je rezultirao tim da u isto vrijeme za administratoricu (najvišu poziciju u agenciji) bude imenovana Samantha Power, novinarka, aktivistica i diplomatkinja čija priča počinje u Dublinu i preko Bosne vodi do Vašingtona. Njena knjiga "Problem iz pakla: Amerika i doba genocida" dobila je Pulitzerovu nagradu, najprestižnije priznanje za novinarstvo u SAD-u, inspirisana je i događajima u Bosni. Danas administratorica Power dolazi u Bosnu i Hercegovini kako bi osnažila i podržala projekte USAID-a u našoj zemlji.

"Ako usitinu želimo učinkovito pomoći, lokalne potrebe moraju biti u središtu svega što radimo", poručuje Power u jednoj od najavnih poruka pred njen dolazak u Bosnu i Hercegovinu. I dok je pažnja javnosti usmjerena na pitanja s kim će se i kada administratorica sastati, plan njenih posjeta je uglavnom fokusiran na razgovore s 'običnim' ljudima, poduzetnicima, predstavnicima turističkog sektora, zagovornicima vladavine prava i borbe protiv korupcije, preživjelim svjedocima i žrtvama rata.

Power sa pripadnicima Armije BiH u vrijeme agresije na BiH
Power sa pripadnicima Armije BiH u vrijeme agresije na BiH

Zapravo, u jeku krize u Bosni i Hercegovini, kratki pasus najave s kim će se sve Power sastati u našoj zemlji upućuje nas da prave sagovornike za poboljšanje stanja ova zemlja mora tražiti upravo u onima koji na tom poboljšanju uporno i rade – kroz svoj aktivizam, poduzetništvo, inicijative i borbu za promjenom stanja. Samantha Power je, pravo s Yalea, došla u Bosnu i Hercegovinu 1993. godine. Stažiranje kod diplomate Mortona Abramowitza u Carnegie zadužbini za međunarodni mir će biti ključno za njen interes za Balkan. To će je dovesti i do Sarajeva, u koje će dolaziti više puta do kraja rata i redovito izvještavati o stanju u zemlji.

Na našu adresu će se vratiti 2010. godine, kada je u ime američkog predsjednika Baracka Obame prisustvovala komemoraciji u Srebrenici. Sada se kao administratorica USAID-a dolazi upoznati o efektima projekata ove agencije u našoj zemlji. Rezultati podrške oporavku turizma u vremenu pandemije, poljoprivrednom razvoju, dijasporskim investicijama, reformskim procesima u bankarskom sektoru, samo su neke od uspješnih priča rada USAID-a s lokalnim akterima u BiH.

Tako će, između ostalog, posjeta administratorice Power biti obilježena i njenim odlaskom na Sarajevsku žičaru do vidikovca na Trebeviću. Tamo će službeno biti pokrenuta velika kampanja koju zajedno s domaćim institucijama i USAID Turizam projektom realizira TripAdvisor, najveća platforma za turističke i ugostiteljske preporuke u svijetu. Istovremeno, USAID podržava Svjetsko prvenstvo u raftingu, čiji je ove godine domaćin Banja Luka, kao i unapređenje i međunarodnu promociji Vinske ceste Hercegovine.

Power s bivšim predsjednikom Barackom Obamom
Power s bivšim predsjednikom Barackom Obamom

U vremenu pandemije, kada se svijet polako prilagođava novim standardima života, nikada i nije bilo važnije poslati dobru sliku iz naše zemlje. Ostaje još da se nadamo da će ova kampanja modernog doba vratiti na naša lica onaj osmijeh koji je ne tako davno na CNN-u izmamio sada već čuveni video "Enjoy life in Bosnia and Herzegovina"? I tada smo priču o našoj zemlji ispričali zahvaljujući našim prijateljima iz Amerike.

Samantha Power dolazi u BiH, jedno je sigurno, ovo je posjeta najvišeg nivoa još od posjeta Joea Bidena i Hillary Clinton. Isto tako, važna je i zbog njene lične vezanosti za našu zemlju. Za nadati se da će uz onu, sada već čuvenu fotografiju mlade djevojke s laptopom ispred Begove džamije, nova 'razglednica' iz Sarajeva označiti početak neke bolje priče za BiH.