Usvojen budžet Tuzle: Opozicija nezadovoljna raspodjelom, Imamović najavio nova zapošljavanja
Za izdatke kojim se finansiraju nadležnosti ove dvije službe u budžetu za 2017. planiraju se sredstva u iznosu od 29.730.652,54 KM.
Osvrnuvši se na to da je dio sjednice obilježila rasprava u smislu potreba građana za realizacijom infrastrukturnih projekata, odnosno izgradnjom puteva i toplifikacije, šefica Službe za budžet i finansije Grada Tuzle Suada Isaković je kazala da se budžet nastojalo rasporediti na način da se sve funkcije grada izvršavaju kako bi se udovoljilo svim zahtjevima.
Budžet manji za tri miliona KM
"Nama je trebalo više sredstava u budžetu, a grad će se truditi da aplicira i za sredstva drugih institucija i viših nivoa vlasti, kako bi upotpunili svoj budžet. Nadam se da će se on realizovati onako kako je i planiran. U tom smislu mi realno i planiramo budžet, što pokazuje da mi u ranijim godinama nemamo iskazan budžetski deficit", istakla je Iaković.
U odnosu na prethodnu godinu, gradski budžet za ovu je manji za tri miliona maraka.
"Mi zbog toga nećemo moći u istim omjerima zadovoljiti sve potrebe. Također smo dobili i novu obavezu, a to je sufinansiranje ustanova kulture u iznosu od blizu 600.000 maraka, a koju smo morali uključiti u budžet", nastavlja Isaković.
S druge strane, posebnu stavku u budžetu zauzima i oblast socijalnog stanovanja.
"Projektom Vlade FBiH Gradu Tuzla će biti dodijeljen iznos od blizu 12 miliona maraka. Obaveza grada je izdvajanje 600.000 maraka te zemljište za izgradnju socijalnih stanova. Ovaj projekt će donijeti blizu 200 stambenih jedinica, a svrha projekta je gašenje kolektivnih centara u kojima su bile smještene raseljene osobe i izbjeglice", pojašnjava šefica Službe za budžet i finansije Grada Tuzle.
Kako utrošiti 5.500.000 KM od ekološkog obeštećenja?
Za vrijeme sjednice posebna rasprava je vođena i vezano za utrošak sredstava u iznosu od blizu 5.500.000 KM, a koji Grad Tuzla dobija od Elektroprivrede BiH, odnosno Termoelektrane Tuzla po osnovu ekološkog obeštećenja.
Opozicija je mišljenja da se veći iznos sredstava treba usmjeriti u toplifikaciju objekata.
Klub vijećnika Stranke demokratske akcije (SDA) ostao je suzdržan prilikom usvajanja budžeta, a izneseno je i nekoliko primjedbi kada je riječ o planu raspodjele sredstava iz gradskog budžeta za ovu godinu.
Predsjednik Kluba vijećnika SDA Sabahudin Imamović smatra da je budžet za ovu godinu u funkciji politike neravnomjernog razvoja koja se sprovodi u ovom gradu više decenija.
"Mi kroz svoje amandmane nastojimo ukazati na neke potrebe, ali i pokušavamo ukloniti neke nepravde koje se čine kroz budžet, jer je očigledno da su neki sportski klubovi i udruženja građana privilegovani", smatra Imamović.
Naglašava i da se ne ulaže dovoljno u projekte koji sadržavaju suštinske potrebe Tuzle, kao što su vodosnabdijevanje, izgradnja puteva, rješavanje problema izgradnje azila za pse te gradskog groblja.
Klub vijećnika SDA je uložio i dva amandmana koja nisu naišla na podršku većine, a vezana su za raspodjelu novčanih sredstava u iznosu od blizu 5.500.000 KM koja grad dobija kao redovne budžetske prihode na osnovu ekološkog obeštećenja.
"Smatramo da taj novac trebamo trošiti prije svega na projekte čijom realizacijom će se postići ekološki efekat. To su širenje vrelovodne mreže i projekti energetske efikasnosti, odnosno utopljavanje zgrada. Priča o čistom zraku u Tuzli je neutemeljena i ona će se svesti na farsu i prenemaganje ako ne realiziramo projekte", upozorava Imamović.
Suzdržan prilikom glasanja bio je i Klub vijećnika Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), a predsjednik Ivica Kovačević kao temeljni razlog ovakvog stava navodi načela prema kojima će biti utrošen već spomenuti iznos od blizu 5.500.000 KM.
"Smatramo da su se ta sredstva mogla iskoristiti na neki svrsishodniji način koji bi više zadovoljavao potrebe građana Tuzle. Konkretno, mi ćemo iz ovog iznosa 80.000 KM potrošiti na otplate anuiteta, kredita... Ta sredstva su mogla biti uložena u rješenje problema kvaliteta zraka o kojem svi govorimo, ali i neka druga", smatra Kovačević.
Osvrnuvši se na dosadašnju izgradnju vrelovodne mreže, Kovačević je kazao da se niko od građana na nju nije priključio jer su cijene priključaka veoma visoke.
"Predlagali smo amandman o subvencioniranju priključenja na vrelovodnu mrežu, jer šta nam ona znači ako se ljudi nisu priključili, ali naši amandmani nisu usvojeni", navodi Kovačević.
S druge strane Isaković ističe da sam zakon koji diktira utrošak već spomenutih sredstava daje širinu u smislu da se i ostale potrebe građana zadovoljavaju iz tog iznosa.
Gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović (SDP) kaže da će u projekte toplifikacije na području Tuzle ove godine biti utrošeno blizu tri miliona KM.
"Mi smo u toplifikaciju od 2003. do danas uložili 30 miliona KM. Naš je plan za dovršetak stvaranja uvjeta za toplifikaciju još 30 miliona KM u narednom periodu. Ove godine očekujemo mnogo veće ulaganje jer preduzeće Centralno grijanje Tuzla očekuje naplatu potraživanja od 1.900.000 KM od Hotela Tuzla", istakao je Imamović.
Nastavak razvoja ekonomije
On je u 2017. najavio i nastavak razvoja ekonomije, odnosno dodatnog zapošljavanja, kao i komunalne gradnje koja je zaustavljena prirodnom nesrećom 2014. godine.
"Mi smo tek 2016. nastavili komunalnu gradnju i taj tempo nastavljamo i u ovoj godini", naglasio je prvi čovjek Tuzle.
Klub vijećnika Tuzlanske alternative bio je za usvajanje budžeta za ovu godinu. Predsjednik Mensur Alić posebno je pohvalio ulaganje 700.000 KM u jednu od gradskih poslovnih zona.
Alić ističe i da će određeni dio budžetskih sredstava biti uložen u otvaranje kancelarije za privrednike.
"Tender je već raspisan i mi očekujemo da će uskoro početi izgradnja ove kancelarije. Također, u odnosu na 2016. u ovogodišnjem budžetu je povećana stavka kada je riječ o poduzetništvu za blizu 100 posto, što je pohvalno", dodao je Alić.