Usvojen Nacrt Zakona o komunalnoj policiji KS, predloženo da službenici koriste zaštitne sprejeve
“Ovaj zakon ima veoma važnu ulogu za unapređenje kvaliteta obavljanja komunalne djelatnosti, promovisanje opće-prihvaćenih vrijednosti zajednice, zaštite prava građana, kao i utvrđivanja njihovih obaveza. Vezuje se sa Zakonom o komunalnim djelatnostima, Zakonom o komunalnoj čistoći i Zakonom o inspekcijama KS”, naveo je u uvodnom obrazloženju resorni ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS Enver Hadžiahmetović.
Naglasio je da je izrada ovog zakona potaknuta dugotrajnim nezadovoljstvom građana kvalitetom održavanja čistoće na javnim površinama, kao i pritužbama na prikupljanje i odvoz komunalnog otpada, te odlaganja otpada na glavnu sanitarnu deponiju koje su građani upućivali kantonalnoj komunalnoj inspekciji i službama komunalnih redara nadležnih kantonalnih javnih preduzeća.
Istakao je kako je neophodno donijeti novi zakon, jer su postojeća zakonska rješenja zastarjela i nisu u skladu sa normama ponašanja u Evropskoj uniji. Također, zbog neefikasnosti postojećih službi komunalnih redara, kao i malog broja komunalnih inspektora, lica koja krše propise iz oblasti komunalne čistoće se često ne sankcionišu u zakonski predviđenom roku.
“Novi zakon omogućio bi primjenu sankcija zbog neadekvatnog ponašanja na licu mjesta, u vidu izdavanja prekršajnih naloga pravnim licima i građanima od strane komunalnih policajaca i komunalnih inspektora. Indirektne mjere podrazumijevale bi stalno prisustvo komunalnih policajaca na terenu, 24 sata tokom sedmice, kao i edukativno-prventivne mjere u cilju postizanja željenih rezultata”, istakao je ministar.
Dominantno su problematizirane nadležnosti utvrđene Nacrtom Zakona. Između ostalog, pojedini su se pitali kako će komunalni policajci djelovati u privatnim posjedima te koja bi bila svrha ove institucije ako već postoji Kantonalna uprava za inspekcijske poslove (KUIP).
Kao razlog za osnivanje komunalne policije istaknuto je poboljšanje komunalnog reda. Predloženo je da kazne iznose od 300 do 15.000 KM. Neki zastupnici smatraju da novčane kazne trebaju biti više.
Ovlasti komunalnih policajaca će biti:
-
Utvrđivanje identiteta subjekta nad kojim se vrši nadzor, kao i drugih lica značajnih u nadzoru;
-
Fotografisanje i snimanje osobe, poslovnih i drugih prostorija, objekata i opreme, postrojenja, uređaja i instalacija javne komunalne infrastrukture, gradilišta, javne površine, prijevoznih sredstava;
-
Saslušavanje stranke, svjedoka i drugih lica čija je izjava od značaja za utvrđivanje činjenica u vršenju komunalno-policijskog nadzora;
-
Traženje od subjekta nad kojim se vrši nadzor da u roku dostavi tražene podatke i dokumente, odnosno da se odazove pozivu da dođe u službene prostorije komunalne policije kako bi dao podatke u vezi s komunalno-policijskim nadzorom;
-
Preduzimanje upravne i drugih mjera u skladu s ovim i drugim relevantnim zakonima i propisima;
-
Preduzimanje preventivnih aktivnosti u vršenju komunalno policijskog nadzora;
-
Izdavanje prekršajnog naloga u slučaju da se prilikom komunalno-policijskog nadzora utvrdi nepoštivanje zakona i drugih propisa;
-
Podnošenje zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka kada nije moguće izdati prekršajni nalog;
-
Uzimanje u postupak zahtjeve i prijave građana, preduzeća i drugih organizacija i o svom postupanju obavještava podnosioce zahtjeva i prijava;
-
Upotreba sredstva prinude (fizičke snage, ručnog spreja sa nadražujućim dejstvom i službene palice) ako u obavljanju poslova na drugi način od sebe ili drugog ne može da odbije istovremeni ili direktno predstojeći protipravni napad, i to na način da "prvo upotrijebi najblaže sredstvo prinude koje je zavisno od konkretne okolnosti, odnosno koje je srazmjerno napadu".
Fizička snaga, ručni sprej sa nadražujućim dejstvom i službena palica se neće moći upotrebljavati nad osobama mlađim od 14 godina, bolesnim i iznemoglim osobama, osobama s invaliditetom i ženama, osim ako nemaju vatreno oružje, oruđe ili neki drugi predmet kojim mogu ugroziti život komunalnog policajca.
Nakon javne rasprave bit će utvrđen Prijedlog Zakona o komunalnoj policiji koji se upućuje u skupštinsku proceduru.