Utvrđeno da je sud u Splitu morao odrediti istražni zatvor Zoranu Galiću, a i izručenje je moglo biti odobreno
Međutim, ova presuda Vrhovnog suda samo je "deklaratorna" i ne može ništa promijeniti, odnosno više se ne može promijeniti odluka Županijskog suda u Splitu u pogledu neodređivanja istražnog zatvora.
"Kako je navedena povreda zakona počinjena u korist okrivljenika trebalo je istu samo utvrditi, ne dirajući pritom u pravomoćnu odluku...", navodi se na kraju obrazloženja Vrhovnog suda.
Kako je pojašnjeno u presudi Vrhovnog suda, Županijski sud u Splitu u augustu je odbio Galićevo izručenje traženo na temelju raspisane međunarodne potjernice po nalogu Suda Bosne i Hercegovine zbog njegovog hapšenja i izručenja u BiH zbog vođenja krivičnog postupka zbog krivičnog djela zloupotreba položaja ili ovlaštenja i primanja poklona i drugih oblika koristi.
Ujedno je odlučeno da nema zakonskih osnova za određivanje istražnog zatvora sukladno Zakonu o međunarodno pravnoj pomoći u krivičnim stvarima zbog toga što je Zoran Galić "kao hrvatski državljanin s prijavljenim prebivalištem u Hrvatskoj ne može biti izručen stranoj državi zbog krivičnog progona jer zbog navedene okolnosti postoji vjerovatnost da izručenje neće biti odobreno".
Glavni državni odvjetnik RH je u zahtjevu za zaštitu zakonitosti istaknuo, prema stavu Vrhovnog suda opravdano, da je splitski sud ispustio iz vida da se spomenuti Zakon "primjenjuje kod pružanja međunarodne pravne pomoći u kaznenim stvarima samo ako međunarodnim ugovorim nije drugačije određeno".
A u konkretnom slučaju na snazi je Ugovor između RH i BiH o izručenju, koji predviđa mogućnost izručenja vlastitih (hrvatskih) državljana u svrhu kaznenog progona za krivična djela organizovani kriminal, korupcija i pranje novca. Upravo za ta djela vlasti BiH terete Zorana Galića, tako da ne stoji zaključak splitskih sudija da njegovo izručenje vjerovatno neće biti odobreno.
No, uprkos preusdi Vrhovnog suda RH Galićev status za sada neće biti promijenjen, no ova odluka Vrhovnog suda mogla bi značajno utjecati na buduće slučajeve poput Zorana Galića - bjegunca od bh. pravosuđa.
Podsjećamo, Zoran Galić je od 9. jula ove godine u bjekstvu u Hrvatskoj. Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je 8. augusta za njim raspisalo međunarodnu potjernicu jer se sumnjiči za organizirani kriminal, zloupotrebu položaja, primanje dara i krijumčarenje akcizne robe, u šta spadaju duhan, alkohol i gorivo.
Tužilaštvo tereti Galića da je zloupotrijebio položaj kao direktor Granične policije Bosne i Hercegovine, a na toj dužnosti je bio od 2014. do 2023. godine.
On je tek u oktobru, zaključkom Vijeća ministara BiH, razriješen dužnosti zamjenika direktora SIPA-e.
Slučaj Zorana Galića pokazao je i nesposobnost državne vlasti da smijeni funkcionera koji je pobjegao od zakona BiH, zatim sigurno utočište za sve koji imaju dvojno državljanstvo, ali i vezu među visokopozicioniranim funkcionerima i policijskim službenicima sa kriminalnim miljeom.