Uvod u kupovinu respiratora: Kvalitetni aparati, stabilan servis i dostupna oprema
Budući da niko pouzdano ne može reći šta je stiglo u skupo plaćenoj pošiljci iz Kine, pa ni dobavljači iz firme "Srebrena malina", zatražili smo odgovore na pitanje koji su najpouzdaniji respiratori i šta je potrebno za njihovo funkcionisanje.
Cijene respiratora
Prim. mr. sci. Zoran Karlović, čelnik Odjela za anesteziju, reanimaciju i intenzivno liječenje Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, izjavio je za Klix.ba da je puno stvari koje uvjetuju cijene respiratora.
"U BiH su se najviše koristili i još uvijek se koriste respiratori njemačke kompanije Dräger. U posljednje vrijeme donekle i respiratori američke kompanije GE. To ne znači da kineski respiratori ne valjaju", kazao je Karlović.
Međutim, napominje kako je zbog servisa važno koje ćete respiratore kupovati i koristiti, odnosno da li respiratori jedne ili druge firme imaju stabilan servis u Bosni i Hercegovini.
"Nije isto ako proizvođač čije respiratore kupujete ima stabilan servis ili ga tek uspostavlja. Nije isto ako vam aparat isporuče sa osnovnom opcijom i dodatnim opcijama. Nije isto ako kupujete jedan i sto respiratora", rekao je Karlović.
Osim toga, napominje da respiratori moraju imati svoju namjenu kako bi se znalo da li treba naručiti respiratore za kućnu upotrebu, da li su neophodni mobilni respiratore ili respiratori koji se koriste za dijagnostiku.
Upitan šta je među anesteziolozima uvriježeno kada je riječ o kineskim respiratorima, dr. Karlović napominje da u svoje ime može reći da ima dobrih.
"Ima dobrih kineskih respiratora, ali moramo vidjeti koji su njihovi osnovni kvaliteti, ko je njihov serviser, da li je dostupan potrošni materijal za te respiratore", istakao je naš sagovornik.
Dodaje kako je BiH dobila dosta opreme iz Kine i Japana u okviru nekih kredita, donacija koja postane neupotrebljiva kad postane neophodan potrošni materijal.
"Kad su nam propali oksimetri zvali smo Japan da bismo dobili informaciju da je pogon ukinut. Praktično, napravili su nas budalama. Opterete nas trenutno korisnim a dugoročnije štetnim materijalima", ocijenio je dr. Karlović.
Servis i potrošni materijal
U cijelom svijetu, pa i u BiH, firma koja prodaje respiratore mora imati ovlaštenog i certificiranog servisera. Svaki serviser mora raspolagati kapacitetom u smislu adekvatnog broja stručnih kadrova i osnovnih rezervnih dijelova.
Prilikom primo-predaje aparata serviser je obavezan prezentirati ga naručiocu i obučiti medicinski kadar kako ga upotrebljavati. Serviser je obavezan najmanje jednom godišnje servisirati aparat i izdati certifikat.
Jedan bh. anesteziolog, koji je izrazio želju da ostane anoniman, upozorio je da se prilikom kupovine 100 kineskih respiratora trebalo više računa voditi o kvalitetu i opremi respiratora.
"Ako naručeni respiratori iz Kine nemaju monitore za praćenje vitalnih parametara, moraju se naknadno kupiti. Cijena kvalitetnog monitora se kreće i do 20 hiljada maraka", istakao je naš sagovornik.
Uz respirator se mora kupiti i velika količina potrošnog materijala, kao što su filteri, "pacijent-crijeva"...
"Filteri i 'pacijent-crijeva' se mogu koristiti samo jednokratno, tj. moraju se promijeniti svaki put kada se aparat priključuje na novog pacijenta, a sve to nakon dezinfekcije cijelog aparata", istakao je on.
Za svakog pacijenta koji se priključi na respirator mora se osigurati veliki broj perfuzionih pumpi, odnosno potrebne su najmanje tri za jednog pacijenta.
"Na jednu pumpu se aplicira anestetik, na drugu relaksant, a na treću analgetici, antibiotici i ostali potrebni lijekovi, pri čemu se mora voditi računa da se ne miješaju lijekovi. Zato je nekad potrebno i više od tri pumpe", objašnjava on.
Postavlja se pitanje da li se za naručene respiratore iz Kine, preko firme "Srebrena malina", može koristiti standardni potrošni materijal.
Potrebe Federacije BiH
Bh. anesteziolog i vlasnik poliklinike, koji se susretao sa kupovinom respiratora, otkrio je za Klix.ba da jedan respirator njemačke firme Dräger iz Lübecka, sa kompletnom opremom i porezom, košta maksimalno do 80 hiljada KM.
"Za 10,5 miliona KM mogla se kupiti potrebna količina najkvalitetnijih svjetskih respiratora, velika količina potrošnog materijala za respiratore, veliki broj perfuzionih pumpi, velika količina testera i zaštitne opreme u borbi protiv COVID-19", rekao je on.
Količina od 100 respiratora je, smatra naš sagovornik koji je izrazio želju da ne navodimo njegovo ime i prezime, u normalnim okolnostima dostatna za 10-godišnje potrebe u respiratorima za sve zdravstvene ustanove u Federaciji BiH.
Prim. mr. sci. Zoran Karlović iz Sveučilišne kliničke bolnice Mostar izjavio je za Klix.ba da su prošle godine imali 16, a da ove godine imaju 11 respiratora.
"Tokom pandemije smo, shodno našim potrebama, imali u svakom trenutku pet aparata viška. Čudno je da se odjednom naručilo 100 aparata. Kad je počela pandemija nas su pitali koliko ko ima aparata. U ministarstvoma su to trebali znati", rekao je Karlović.
Napominje da bi mogli zbrinuti 50 bolesnika u jednom trenutku da su dodali centralni dovod plinova.
"Da smo imali jedan ogroman šub u 15 dana mogli smo 50 bolesnika zbrinuti. Ovo je naglo počelo i polako opadalo. Nije bilo ni neke gužve. Ko je naučio raditi vrlo lagodno je mogao proći", ocijenio je Karlović.
Činjenica je da su respiratori u martu postali najtraženija medicinska roba u svijetu, a s obzirom na razvoj epidemiološke situacije, svi su se plašili naglog rasta broja zaraženih i opterećenja zdravstvenog sistema. Upravo iz tih razloga Zavod za javno zdravstvo procijenio je da Federaciji BiH treba još 300 respiratora.
Karlović je poentirao kako je respirator, koji ima osnovnu funkciju da zamijeni mehaniku disanja, moguće kupiti, ali ne i čovjeka koji radi s njim.
"To je suština koju neće niko da prihvati. Vrijednost anesteziologa i inzenziviste. Kod nas zbog nedostatka stručnosti i odgovornosti svi igraju alibi igru", zaključio je prim. mr. sci. Zoran Karlović.