Iz vedra neba
20

Vašingtonsko pismo Dodikovaca je: Udar na koaliciju, vještački balans ili skretanje pažnje

D. Be.
Foto: Pixsell/Dejan Rakita
Foto: Pixsell/Dejan Rakita
Zvaničnici iz entiteta RS u oba doma Parlamenta BiH ničim izazvani odlučili su pisati Evropskom parlamentu i Kongresu Sjedinjenih Američkih Država. I ništa ne bi bilo čudno da se ipak ne radi o zvaničnicima RS-a čiji lider i njegovi podanici na dnevnoj bazi vrijeđaju SAD, njenog predsjednika, izabrane zvaničnike i ambasadore.

"Hvala vam puno, nema veće privilegije u današnje vrijeme nego biti na vašoj crnoj listi, to je dokaz da nismo agresori i zločinci kao vi. Vama su ruke krvave do lakata, ko god vas podržava saučesnik je u vašim monstruoznim zločinima širom svijeta ... Pozdravite vašeg predsjednika pedofila, njegovog sina narkomana i ostalu mnogobrojnu rodbinu", napisala je Gorica, kćerka Milorada Dodika, nakon što se nedavno s bratom pridružila ocu na američkoj crnoj listi.

Sa ovom njenom retorikom slažu se i viđeniji funkcioneri RS-a. Ovdje je jasno da na njihovoj meti gnusnih uvreda nisu samo ambasador Michael Murphy, kao i njegovi prethodnici, već i službenici State Departmenta i Bijele kuće.

U pismu su problematizovali Dejtonski mirovni sporazum i Ured visokog predstavnika uz opasku da je neophodno ugasiti ulogu visokog predstavnika uz odlazak stranih sudija iz Ustavnog suda BiH.

Pored političkih tema koji zaokupljaju bh. svakodnevnicu, SNSD-ovci su posebno zašiljili olovku i pocrtali sigurnosni rizik napisavši da je "BiH već dugo utočište radikalnih islamista".

Za tako opasnu tvrdnju nisu imali niti jedan konkretan argument s obzirom da je sigurnosna situacija u BiH po tom pitanju već godinama stabilna i da je BiH država koja je dio globalne antiterostičke koalicije čije su agencije sprovele brojne akcije na hapšenju i procesuiranju svih radikalnih pojedinaca u saradnji s međunarodnim institucijama.

A ukoliko ima prijetnji, onda bi o tome trebao govoriti ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić koji je na tu funkciju stigao zahvaljujući Miloradu Dodiku ili Dodikov direktor SIPA-e Darko Ćulum. No, akcija protiv radikalnih islamista nije bilo posljednjih nekoliko godina.

Jedan od potpisnika pisma Radovan Kovačević smatra da su, s obzirom na reakcije, "pisma i te kako pogodila metu".

No, zašto su Dodikovci pisali Washingtonu i Briselu, ali ne i Moskvi te koji efekt žele postići i šta očekuju!?

Da li sada žele da naprave vještački balans saradnje i otvorenosti prema SAD-u i Rusiji, dok Dodiku nad glavom visi zatvorska kazna. Ili se možda želi skrenuti pažnju s nedavnog gostovanja visokog predstavnika Christiana Schmidta na režimskom RTRS-u gdje teško ko može doći bez "amina" glavnog šefa u RS-u i da li je na pomolu određeni tajni dogovor?

Također je pitanje i koliko će ovakav potez SNSD-ovaca udariti na partnerske odnose u državnoj vlasti koju čine sa Trojkom i HDZ-om te da li će je dodatno poljuljati nakon nepostizanja dogovora o sjedištu suda u Zakonu o sudovima BiH, ali i lobiranju da se RS sankcioniše zbog antidejtonske politike njenog lidera.

Prema prvim reakcijama, naredni sastanak lidera te koalicije neće biti nimalo lagodan jer su žestoko reagovali Zvizdić i Konaković, a odgovorili Cvijanović, Vulić i Kovačević.

Sastanak je, kako saznajemo, ranije zakazan za 22. novembar no sada je pitanje da li će i biti održan.