Neizvjesno nasljeđe
920

"Vječna" njemačka kancelarka Angela Merkel nakon 16 godina napušta politiku

S. M.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Njemačka kancelarka Angela Merkel ovog mjeseca napušta politiku, i time završava historijskih 16 godina na vlasti s neizvjesnim nasljeđem u zemlji i inostranstvu.

Merkel je tako dugo na funkciji da su je zvali njemačkom "vječnom kancelarkom", čija popularnost je toliko otporna da bi vjerovatno osvojila rekordni peti mandat da je htjela ostati duže u politici.

Umjesto toga, Merkel će predati palicu kao prva njemačka kancelarka koja je u potpunosti odstupila po vlastitom izboru. Njene pristalice kažu da je pružala stabilno, pragmatično vodstvo kroz bezbrojne svjetske krize kao umjerena i ujedinjujuća ličnost.

Ipak, kritičari tvrde je Angeli Merkel nedostajalo vizije da se Evropa i njena najveća ekonomija pripreme za naredne decenije.

Ono što je sigurno je da ona ostavlja iza sebe rascjepkanu političku scenu, sa pitanjem ko će sljedeće godine širom otvoriti Njemačku, samo nekoliko sedmica prije izbora 26. septembra. ​​Merkel je posljednjih godina mnogima služila kao dobrodošla protuteža velikim, drskim ljudima svjetske politike, od Donalda Trumpa do Vladimira Putina.

Anketa istraživačkog centra Pew pokazala je krajem prošle godine da većina u zapadnim zemalja ima "povjerenje u Merkelovu da učini pravu stvar u vezi sa svjetskim poslovima".

Međutim, posljednje dane njenog mandata pokvarilo je ono što je Merkel nazvala "gorkim, dramatičnim i užasnim" povratkom talibana na vlast u Afganistanu, debaklom u kojem dijeli krivicu. Hemičarka odrasla iza željezne zavjese, Merkel je dugo djelovala u skladu sa svojim biračima nesklonim promjenama kao garant stabilnosti.

Njene veliki promjene u politici odražavale su želje velike njemačke većine, među kojima je postepeno ukidanje nuklearne energije nakon katastrofe u Fukushimi 2011. Prije pandemije koronavirusa činilo se da će njen najhrabriji potez, držanje otvorenih njemačkih granica 2015. za više od milion tražitelja azila, odlučno odrediti njeno naslijeđe.

Ipak, ovaj potez ohrabrio je i anti-migrantsku stranku Alternativa za Njemačku (AfD), koja je prvi put nakon Drugog svjetskog rata uvela ekstremno desničarski blok u parlament. U isto vrijeme, tvrdoglavi lideri poput mađarskog Viktora Orbana optužili su je za "moralni imperijalizam". Šest godina kasnije čini se da Evropska unija nije bliža jedinstvenoj politici migracija.

Žena koja je nekad bila poznata kao "klimatska kancelarka" za potiskivanje obnovljivih izvora energije također se suočava s masovnim pokretom mladih aktivista koji tvrde da se Merkel nije suočila s klimatskom hitnom situacijom, a Njemačka čak nije ispunila svoje obveze smanjenja emisija.

Ona je postala vodeći evropski lider tokom krize u eurozoni kada je Berlin zagovarao hitno smanjenje potrošnje u zamjenu za međunarodne kredite za spasavanje prezaduženih zemalja. Ljuti demonstranti nazvali su je evropskom "kraljicom štednje" i karikirali je u nacističkoj odjeći, dok su joj branitelji pripisivali da drži valutnu uniju na okupu.

U novije vrijeme, unatoč priznatim greškama u pandemiji koronavirusa, uključujući sporo uvođenje vakcine, njemački nivo infekcije i broj smrtnih slučajeva ostali su niži od drugih zemalja Evropske unije. Iako se njeno ime našlo na listama želja za ključne pozicije u EU ili Ujedinjenim narodima, Merkel je rekla da će potpuno napustiti politiku.

Upitana na svom posljednjem putovanju u Washington u junu čemu se najviše raduje, odgovorila je "što ne mora stalno donositi odluke".