Vladajuća koalicija izgubila većinu u Domu naroda BiH: Paradoksalno, ali to je ojačalo Trojku
U bubnju su bile dvije liste - PDP-ova i SNSD-ova, a peti delegat će na kraju biti opozicionar Nenad Vuković. On u Dom naroda BiH ulazi umjesto Snježane Novaković Bursać (SNSD), koja je godinu i po bila u toj instituciji na osnovu odluke NSRS-a, koja je naknadno poništena.
U novim okolnostima, bez glasa Trojkinog delegata Kemala Ademovića (NiP) i delegata HDZ-a 1990 Ilije Cvitanovića (opozicione stranke na državnom nivou, a koja je dio federalne Vlade), vladajuća koalicija neće moći donositi odluke u ovom domu Parlamentarne skupštine BiH.
S obzirom na to da je HDZ 1990 dio Vlade Federacije BiH, ova stranka je povremeno davala podršku državnoj koaliciji.
Dom naroda BiH broji ukupno 15 delegata, po pet iz svakog konstitutivnog naroda. U novim okolnostima HDZ ima tri delegata, SNSD tri, SDA dva, a HDZ 1990, ZNG, NiP, DF, SDS, SBiH i PDP po jednog delegata.
Sve odluke u Domu naroda donose se većinom glasova onih koji su prisutni i koji glasaju. Za usvajanje zakona u ovom domu u praksi je potrebno osam delegata ukoliko su svi prisutni. Vladajuća koalicija trenutno umjesto prijašnjih osam ima sedam delegata, tako da nemaju potrebnu većinu bez HDZ-a 1990.
U praksi, HDZ i SNSD ne mogu više samo uz povremenu pomoć HDZ 1990 nametati dinamiku rada Doma naroda, kao što su naprimjer usvojili izmjene Zakona o odbrani BiH, iako je Ademović bio suzdržan.
Osim Ademoviću, dodatno će porasti cijena i delegatu HDZ-a 1990 Iliji Cvitanoviću, od čije volje će također zavisiti protočnost odluka, kada se uzme u obzir da HDZ (tri delegata), SNSD (tri delegata) i Trojka (jedan delegat) nemaju dovoljno ruku za prolaznost odluka.
S druge strane, iako je SNSD izgubio delegata i u teoriji ministri ove stranke u Vijeća ministara mogu biti smijenjeni, ostala im je opcija rušenja kvoruma, jer sjednica Doma naroda može biti održana samo ako su na njoj prisutna po tri delegata iz svakog konstitutivnog naroda.