Vladika Grigorije potpisao Platformu za mir: Istinski mir je jedina opcija za ove prostore
Čin potpisivanja obznanjen je tokom svečanog otvaranja petog simposiona "Teologija u javnoj sferi", koji organizuje Centar za filosofiju i teologiju Trebinje.
Platforma za mir je dokument kreiran u formi deklaracije i razvijen kao rezultat intezivnog rada mirovnog projekta PRO-Budućnost. U svom izlaganju koje je nazvao "Između pasivnog proklamovanja i aktivnog djelovanja", vladika Grigorije prisutnima je približio razloge zbog kojih je zajedno s drugim članovima Međureligijskog vijeća u BiH odlučio da podrži Platformu za mir.
"Oni koji govore o miru često ni sami ne vjeruju u ono što propagiraju i za šta se zalažu. Da bismo došli do istinskog mira, mir ne može i ne smije biti samo riječ na našim usnama. Kao što mir ne smije biti lažan, i borba za mir ne može i ne smije biti lažna, već treba da proizlazi iz istinskog vjerovanja i dobre namjere. Oni koji se odluče boriti za mir, treba da znaju da će u toj borbi i na tom putu koji su izabrali biti i napadani i ismijavani, ali istinski mir je jedina opcija za ove prostore. Ako ne budemo radili na razumijevanju i pomirenju, života neće biti ni za one koji su otišli negdje da bi se ovdje vratili, kao ni za nas koji smo ostali ovdje, jer ničega neće biti ako budemo strepili od novih sukoba i pokolja", kazao je Grigorije u svom izlaganju.
"Spomenuti su neki od razloga zbog kojih sam odlučio da podržim Platformu za mir i pozivam sve predstavnike vjerskih zajednica i institucija da podrže ovaj dokument", kazao je u nadahnutom govoru vladika Grigorije.
Muftija mostarski, Salem efendija Dedović, u izjavi novinarima kazao je kako je vrlo važno da danas poruka mira i tople riječi odu iz Trebinja.
"Važno je da vjerske zajednice zajedno daju podršku jednom ovakvom projektu. Naša saradnja je otvorena, i ono što je najvažnije jeste da ta saradnja ima direktnog efekta u životu naših vjernika, i ako naša saradnja rezultira pomirenjem, onda je to veliko postignuće", kazao je ef. Dedović, ističući kako u BiH postoji dosta prostora i resursa za zajednički život svih i atmosferu iskrenog dijaloga koji može dovesti do pomirenja.
Gradonačelnik Trebinja Luka Petrović izrazio je zadovoljstvo da se jedan ovakav skup po peti put organizuje u Trebinju.
"Sretan sam i zadovoljan da je jedan ovakav dijalog upriličen u Trebinju i da se pokrenu pitanja koja nisu važna samo za Trebinje i Hercegovinu, već i za cijeli region. Važno je da se sukobljavaju mišljenja radi stvaranja novih saznanja i ideja za dobrobit svih nas", kazao je gradonačelnik Petrović.
Platformu zamir je u junu 2017. usvojilo Vijeće ministara BiH, dok je, nedugo zatim, primila k znanju i Zajednička komisija za ljudska prava oba doma Parlamentarne skupštine BiH (PS BiH), što je prvi korak ka usvajanju tog dokumenta u oba doma PS BiH. Platformu su podržala i sva tri člana Predsjedništva BiH, zastupnici iz svih većih stranaka u PS BiH, ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH, preko 60 načelnika lokalnih zajednica u BiH i drugi.
Ovo je prvi put da su navedeni dokument direktno podržali i predstavnici vjerskih zajednica i crkava u BiH, što šalje poruku da je stabilan i trajan mir zajednički temelj za sve ljude u ovoj zemlji, bez obzira na njihovu etničku, vjersku ili bilo koju drugu pripadnost.
PRO-Budućnost je projekat Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), koji uviše od 60 opština u BiH realizuje Catholic Relief Services (CRS) u saradnji s Institutom za razvoj mladih KULT, Caritasom BiH, Forumom građana Tuzla, Helsinškim parlamentom građana Banja Luka, Nansen dijalog centrom Mostar i Međureligijskim vijećem u BiH.