Zajedno protiv koronavirusa: Sve naredbe, pravila, brojevi i savjeti na jednom mjestu
Ukoliko osjećate simptome preporučuje se da se javite epidemiologu. Brojeve za cijelu BiH možete naći OVDJE.
Zdravstveni radnici dužni su svakom građaninu pružiti sve neophodne informacije u vezi sa koronavirusom te organizovati testiranje odnosno izolaciju ukoliko se sumnja na koronavirus.
Ukoliko se vraćate u domovinu iz inostranstva, vanredno stanje nalaže da ćete morati u izolaciju najmanje 14 dana. Entiteti su ukinuli do nedavno aktuelna karantinska naselja na granicama i izolacija se provodi u vlastitom domu.
Ulazak za strance u državu je zabranjen, a aerodormi su zatvoreni za civilni saobraćaj.
Osobe koje ne poštuju odredbu izolacije u FBiH možete prijaviti putem broja 121, dok je u Republici Srpskoj pozivni broj 0800 50 555.
Kako se ponašati
Prvenstveno, ako vam posao dozvoljava - OSTANITE KUĆI. Ako morate napolje, izbjegavajte velike skupove ljudi u zatvorenom prostoru, ali i na otvorenom radi spriječavanja prijenosa infekcije kapljičnim putem. Također, izbjegavajte bliski kontakt s drugim osobama (grljenje, ljubljenje, rukovanje).
Napolju ste obavezni nositi masku u cijeloj BiH dok se nošenje rukavica u FBiH preporučuje. Izbjegavajte nezaštićeni seks sa osobama čiji je status nepoznat. Više detalja o načinu ponašanja pročitajte OVDJE.
Nova pravila u državi
Na teritoriji Federacije BiH više nije na snazi policijski sat koji se primjenjivao od nedjelje 22. marta, a koji je građanima određivao zabranu kretanja između 20 sati i 5 sati ujutro.
Na području Republike Srpske na snazi je policijski sat svakoga dana od 22 sati do 5 sati ujutro. Detalje odluke pročitajte OVDJE.
Na teritoriji FBiH određena je zabrana kretanja osobama mlađim od 18 godina i starijim od 65 godina. U međuvremenu odluka je blago promijenjena pa je izlazak za djecu omogućen Utorkom, Četvrtkom i subotom od 14 do 20 sati, a starijima od 65 ponedjeljkom, srijedom i petkom od 9 do 13 sati.
Izuzetak je prevoz mlađih od 18 u vozilima s roditeljima i odlazak starijih od 65 po penziju.
U zemlji zabranjeni su javni skupovi, rad ugostiteljskih objekata je ograničen na dostavu i narodne kuhinje, a tržni centri su u većem dijelu zatvoreni osim što je u njima dozvoljen rad supermarketa i apoteka. Ostale naredbe možete pročitati OVDJE.
U Kantonu Sarajevo je zabranjeno javno i privatno okupljanje 20 i više građana! Detalje pogledajte OVDJE.
Također, od ponoći 20. marta obustavljen je javni saobraćaj u cijeloj Federaciji Bosne i Hercegovine.
Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske donijele su odluku o zabrani poskupljenja osnovnih životnih namirnica i vraćanju cijena koje su važile 5. marta 2020. godine. Ukoliko primijetite da se cijene mijenjaju, u Federaciji BiH možete slučaj prijaviti na jedinstveni broj - 033/226-644.
Pospješite svoje stanje i smanjite rizik
Stan ili kuću redovno čistite, kao i svoju odjeću i to češće nego ranije, posebno prilikom povratka sa posla ili iz kupovine. Također, prilikom povratka u kuću pratite preporuke koje možete naći OVDJE, a ukoliko živite sa osobom iz rizičnih grupa pokušajte pratiti OVA uputstva.
Bitno je ojačati imunitet da biste izbjegli prehlade i zarazu koronavirusom kroz zaštitu mikrobioma, održavanje forme, izbjegavanje stresa, alkohola, dobro spavanje i unošenje vitamina, te pojačanu higijenu, a prvenstveno higijenu ruku i izbjegavanje diranja lica.
Detalje o onome šta trebate raditi možete pročitati OVDJE.