Zakasnjeli patriotizam Bošnjaka: Ramiza Salkića savjetuju 44 stručnjaka od kojih tek nekoliko živi u RS-u
S obzirom na to, kada se govori o razumijevanju potreba i problema bošnjačkih povratnika u RS-u, ističe se da samo onaj ko i živi u povratničkom okruženju može osjetiti sve muke i nedaće kroz koje prolaze. Stoga je zanimljivo da u imenovanom Savjetu potpredsjednika RS-a Ramiza Salkića ima tek nekoliko imena osoba koje žive na teritoriji entiteta RS i koje bolje, jače i glasnije mogu ukazati na probleme i ponuditi rješenja. Svi ostali savjetnici su kilometrima daleko od povratničkih briga i iskušenja.
U ovom dijelu se nameće pitanje: Je li bošnjačka politika u RS-u mogla biti drugačije artikulisana i kanalisana? Zar je doista potrebno da čak 44 osobe savjetuju potpredsjednika RS-a? Kakva je nadležnost i moć potpredsjednika da može u djelo sprovesti savjete, ideje i neke druge mjere?
Praktično, barem po dosadašnjem djelovanju pozicija potpredsjednika entiteta RS se pokazala kao formalna slika tobožnje političke ravnopravnosti Bošnjaka. A kakva je istinska pozicija i politička snaga Bošnjaka u RS-u govori to da je prije nekoliko godina Milorad Dodik bukvalno deložirao potpredsjednika Ramiza Salkića iz Palate RS-a i na tome je i ostalo. Bošnjaci trenutno u NSRS-u imaju tri poslanika, što je najniže od rata. Bošnjacima povratnicima se često prijeti, izloženi su zastrašivanju, a bosanski jezik ne mogu izučavati, niti svoj jezik nazvati tim imenom u službenim školskim dokumentima. I to traje godinama bez konkretnih rješenja, osim truda Kantona Sarajevo da se popravi kolateralna šteta kroz organizaciju instruktivne nastave u Konjević Polju.
Kakva će biti provodivost ideja za ekonomsko osnaživanje bošnjačkih zajednica ili pružanja pravne pomoći? Je li politika Bošnjaka usmjerena u pogrešnom smjeru kada je riječ o RS-u, pitanja su na koja će tek trebati odgovoriti. Jer, koliko će obespravljeni povratnici uistinu ostvariti ravnopravnost pompeznom obavijesti da je formirano masovno Savjetodavno vijeće od 44 člana. I na koncu, postoji li možda više uglednih, iskusnih, hrabrih i obrazovanih Bošnjaka koji žive u Republici Srpskoj, a koji bi efektnije i konkretnije savjetovali šta je potrebno poduzeti za bolji položaj povratničke populacije?