Zakon o gasu BiH podijelio Predsjedništvo: Iz Bećirovićevog kabineta demantovali Cvijanović
"Energetika nije nikada bila, nije ni danas, niti će ikada biti u nadležnosti bilo kojeg entiteta ili drugih nižih nivoa organizovanja vlasti u BiH. Kao što predsjedavajuća vrlo dobro zna, energetika je u cjelini, a i u pojedinačnim oblastima, u nadležnosti države Bosne i Hercegovine. To je naprosto činjenica prema Ustavu BiH, nizu državnih zakona donesenih u institucijama BiH i zvaničnih državnih institucija, a koji su uglavnom usvojeni i uspostavljeni i glasovima partije čiji je visoki zvaničnik, kao i međunarodnim ugovorima i članstvima u međunarodnim tijelima i asocijacijama u kojima učestvuje isključivo država BiH, a nikako niži nivoi vlasti", naveo je Kršo.
Kako je naeveo, prijedlog za donošenje jedinstvenog državnog zakona o gasu Bosne i Hercegovine kojeg je uputio član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, je nedostajući dio u regulativi energetskog sektora Bosne i Hercegovine.
"Ne bavi se uopće oduzimanjem entitetskih nadležnosti definisanih Ustavom, već zaustavljanjem neustavne uzurpacije državnih nadležnosti od nižih nivoa vlasti, te usklađivanja zakonodavstva sa pravnom stečevinom i najboljim praksama EUE", dodaje Kršo.
Naglasio je da niti jedan entitet neće trpiti štetu zbog ovih promjena koje se moraju desiti, a svi građani naše zemlje će imati direktne ekonomske, sigurnosne i druge koristi.
"Državni zakon, državni regulator, jedinstvena i transparentna, fer pravila za sve u Bosni Hercegovini su neminovnost u ovom i svim drugim Ustavom definisanim oblastima, i koje se ne mogu negirati ili osporavati od bilo koga", zaključuje Kršo.
Podsjećamo, Bećirović je uputio još sedmog februara ove godine u zvaničnu proceduru preporuku za izradu i usvajanje zakona o gasu Bosne i Hercegovine, a koja bi se trebala naći na dnevnom redu predstojeće sjednice Predsjedništva BiH.