U tekstu Zakona koji je Vlada utvrdila, u članu 7. omogućeno je svim zaposlenim u Federaciji BiH, dakle bez razlike između državnog i privatnog sektora, da se iznos jedne dnevne zarade izdvoji iz njihove plaće i usmjeri ka finansiranju obnove stradalih područja, i to isključivo uz njihovu pismenu saglasnost.
Kada je Zakon usvojen u Parlamentu Federacije BiH, tehničkom greškom izostavljen je dio spomenute odredbe koji se odnosi na jednak tretman i dobrovoljni karakter ovog doprinosa kod zaposlenih u privatnom sektoru.
U cilju otklanjanja ovog tehničkog propusta, Zakon je amandmanski revidiran te je ispravljenu verziju potvrdio Dom naroda Parlamenta Federacije BiH, a očekuje se i skora potvrda i u Predstavničkom domu, poručuju iz Vlade FBiH.
Ovaj novac neće se izdvajati ukoliko zaposlenik pisanim putem obavijesti poslodavca da to ne želi.
"Ovo što sam ja dobio od ureda Vlade FBiH, a sekretarijati i jednog i drugog doma su u stalnom kontaktu, stoji da je to štamparska greška, s obzirom na to da je u Članu 7, stav 5 Zakona, u prvom redu, pored broja 1 izostavljena riječ 'Stav 3', dakle odnosi se na sve uposlenike u Federaciji BiH i to će se popraviti", kazao je ranije Adil Osmanović, ministar za raseljene osobe i izbjeglice u Vladi Federacije Bosne i Hercegovine.
Iz Vlade FBiH napominju da je je intencija ovog zakona, u dijelu koji se odnosi na moguća izdvajanja zaposlenih u FBiH za pomoć nastradalim, omogućavanja onima koji to žele da doprinesu obnovi, bez obzira da li dolaze iz javnog ili privatnog sektora.
Znači, ni u kojem slučaju se ne radi o nekom novom nametu zaposlenim ili poslodavcima u Federaciji BiH, saopćeno je iz Vlade FBiH.