Ucjene i prijetnje
7

Zašto se dopušta nevjerovatan pritisak na sutkinju Senu Uzunović: Paradoksi Dodikovih najava

Piše: S. H.
Foto: Armin Durgut/Pixsell
Foto: Armin Durgut/Pixsell
Ako je i od Milorada Dodika, previše je. To bi u najkraćem bio sažetak nevjerovatnih pritisaka na pravosuđe, a konkretno na sutkinju Senu Uzunović, koja vodi predmet po tužbi protiv predsjednika entiteta Republika Srpska.

Svih prethodnih mjeseci javnost je svjedočila kontinuiranim pritiscima, ucjenama i prijetnjama raznovrsnim krizama zbog sudskog postupka koji se vodi protiv Dodika. No, iščekivanje završnih riječi i same presude dovode do kulminacije pokušaja utjecaja na sam ishod sudskog postupka.

Prilikom iznošenja završnih riječi, ali i u izjavama datih nakon ročišta, počevši od samog Dodika, njegovih advokata, potom političkog vrha RS-a i brojnih nižerangirani službenika, kao po diktatu ponavljana je i bit će vjerovatno ponavljana i dalje direktna prijetnja nezapamćenom krizom države.

Čak se oglasio i sudskom vijeću poruku poslao i Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, koji pokušava izvršiti dodatni pritisak i ilustrirati valjda širinu političkih posljedica ukoliko Dodika osude i zabrane mu političko djelovanje.

Iz Sarajeva, čak i iz redova međunarodne zajednice, uz izuzetak OSCE-a tišina na horske pritiske na sud i sutkinju.

Prijetnje kojima se komunicira kreću se od političke krize i neizvjesnosti do sintagmi o smrti BiH, raspadu države i tako dalje. Dodik je u izjavi nakon ročišta direktno oslovio sutkinju Senu Uzunović, kazavši da je na njoj odgovornost. I sada bi spomenuta sutkinja trebala na umu imati tu vrstu pritiska koji se odnosi na opstojnost države, samo ukoliko presuda po Dodika bude nepovoljna.

I na sve to, na sve najave krize, i radikalnih poteza iz RS-a, prilična tišina.

No, u cijelom spektru prijetnji naspram države simpromatično je, ali i paradoksalno da je Dodik, uprkos verbalnom negiranju i Suda i države, ipak redovno dolazio na ročišta i ipak slušao naredbe sutkinje.

Dodik u jednoj rečenici pokušava obesmisliti proces koji se vodi protiv njega, ali se u isto vrijeme i plaši. Do pola rečenice negira i sud i zakone, a od pola rečenice izražava nadu da će ipak biti oslobođen.

I hipotetički, ukoliko Dodik bude oslobođen, da li to znači da će u njegovim očima Sud BiH biti legitiman i pravičan, a sutkinja profesionalac. A ukoliko bude osuđen, sve suprotno tome. Dakle, Dodik nije ništa drugo no kalkulant. Jer odavno je priznao Sud BiH i njegove zakone. Da nije, i da ne mari za presudu davno bi se suprotstavio niti bi dolazio na ročišta.

Ovo je predmet koji samo potvrđuje da je država iznad svega, da se sudske odluke moraju poštovati i braniti. Ovaj predmet potvrđuje da se Dodik krije iza entiteta i naroda i da je profesionalizam Suda i sutkinje ogledalo države. A takve institucije i oni koji ih predstavljaju se moraju zaštititi.