Podaci državne agencije
9

Zbog neispravne hrane prošle godine u BiH oboljelo više od hiljadu osoba

Er. M.
Ilustracija (Foto: E. H./Klix.ba)
Ilustracija (Foto: E. H./Klix.ba)
Prema podacima koje su Agenciji za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine dostavile laboratorije za kontrolu hrane iz Bosne i Hercegovine u periodu od 1. januara do 31. decembra 2019. godine u Bosni i Hercegovini je ukupno obrađeno 79.056 uzoraka hrane, od tog broja neodgovarajućih je bilo 3.306 (4,18 posto) uzoraka.

U 2019. godini najveći broj uzoraka hrane, izuzimajući vodu za piće, uzet je iz kategorije mesa i proizvoda od mesa stoke i divljači, ukupno 27.720 uzoraka, kategorije složenih jela i gotovih jela 15.280 uzoraka i kategorije mlijeka i mliječnih proizvoda 13.473 uzorka.

Na osnovu obrađenih rezultata laboratorijskih analiza na fizičko-hemijske i mikrobiološke parametre može se zaključiti da je najveći broj neusklađenih uzoraka hrane bio iz kategorije meso i proizvodi od mesa stoke, peradi i divljači 452 neodgovarajuća uzorka (1,63 posto), složena jela i gotova jela 233 neodgovarajuća uzorka (1,52 posto) i mlijeko i mliječni proizvodi 147 neodgovarajućih uzoraka (1,09 posto).

Ako se odnos neusklađenosti uporedi s ukupnim brojem analiziranih uzoraka za svaku pojedinu kategoriju (broj neusklađenih uzoraka u okviru kategorije), tada je najviša neusklađenost bila u kategoriji meda (3,19 posto).

Na mikrobiološke parametre ukupno su u 2019. godini ispitivana 66.402 uzorka hrane. Od ukupnog broja analiziranih uzoraka, u svrhu službene kontrole uzorkovano je 29.655 uzoraka, a u ostale svrhe 36.747 uzoraka. Od ukupnog broja analiziranih uzoraka, 958 uzoraka (1,44 posto) nije bilo u skladu s važećim propisima. Najveći broj uzoraka koji nije u skladu s važećim propisima je bio iz kategorije mesa i proizvoda od mesa stoke, peradi i divljači, složenih jela i gotovih jela i mlijeka i mliječnih proizvoda. Ako se odnos neusklađenosti uporedi s ukupnim brojem analiziranih uzoraka za svaku pojedinu kategoriju, tada je najviše neusklađenosti bilo u kategoriji povrća i njegovih primarnih proizvoda (6,19 posto).

Kada je riječ o vrsti mikroorganizama, najviša prevalenca (odnos između broja uzetih uzoraka i uzoraka koji nisu u skladu s važećim propisima) je bila kod prisustva enteriobakterija, aerobnih mezofilnih bakterija, zatim plijesni i kvasaca čije se analize vrše u sklopu kriterija higijene procesa proizvodnje.

Na fizičko-hemijske parametre ukupno je u 2019. godini uzorkovano i analizirano 3.726 uzoraka hrane. Od ukupnog broja analiziranih uzoraka 27 uzoraka (0,72 posto) nije bilo u skladu s važećim propisima. Kada je riječ o fizičko-hemijskim parametrima, najveći broj uzoraka koji nije u skladu s važećim propisima je bio iz kategorije žitarica i primarnih proizvoda od žitarica, mesa i proizvoda od mesa stoke, peradi i divljači i voća i njegovih primarnih proizvoda. Ako se odnos neusklađenosti posmatra u odnosu na ukupan broj analiziranih uzoraka za svaku pojedinu kategoriju, tada je najviša neusklađenost bila u kategoriji meda, s najčešćim uzrokom neispravnosti - metali i metaloidi, ostalo i pesticidi te ukategoriji soli, sosova, začina i ostalih dodataka hrani - ostalo i metali i metaloidi.

Najčešći uzrok neispravnosti je bilo prisustvo mikotoksina od ukupno urađenih 287 laboratorijskih analiza na prisustvo mikotoksina, 43 uzorka (14,98 posto) su bila neodgovarajuća. Ukupno je analizirano 14.591 uzoraka vode za piće, pri čemu je utvrđeno da 2.324 uzorka (15,93 posto) nisu bila u skladu s važećim propisima.

Na mikrobiološke parametre ukupno su analizirana 9.702 uzorka vode za piće, od čega 1.558 (16,06 posto) uzoraka nije bilo u skladu s važećim propisima u BiH. Najveći broj neodgovarajućih uzoraka vode za piće je bilo iz kategorije individualnog vodosnabdijevanja (bunari, čatrnje, cisterne, pumpe...) 54,91posto, ostalih objekata javnog vodosnabdijevanja (49,89 posto), javnog snabdijevanja (14,80 posto).

Kada je riječ o mikrobiološkoj analizi vode za piće, najčešći uzroci neispravnosti su povećan broj kolonija na 37°C, koliformnih bakterija, E. coli i broj kolonija na 22°C. Na fizičko-hemijske parametre ukupno je analizirano 4.889 uzoraka vode za piće, od čega 766 (15,67 posto) uzoraka nije bilo u skladu s važećim propisima. Najviše neodgovarajućih uzoraka vode za piće je bilo iz kategorije individualnog vodosnabdijevanja (bunari, čatrnje, cisterne, pumpe...) 27,40 posto, ostalih objekata javnog vodosnabdijevanja (22,69 posto) te iz kategorije javnog vodosnabdijevanja (15,10 posto).

Kada je riječ o fizičko-hemijskim analizama vode za piće, najčešći uzroci neispravnosti su bili mangan, zamućenost, željezo i boja. Na osnovu prikupljenih i obrađenih podataka o laboratorijskim analizama hrane na prisustvo GMO u hrani, hrani za životinje i sjemenu i sadnom materijalu u periodu od 1. januara do 31. decembra 2019. godine u Bosni i Hercegovini je urađeno sedam laboratorijskih ispitivanja. Četiri uzorka su bila pozitivna.

Na osnovu prikupljenih i obrađenih podataka na području Bosne i Hercegovine registrovano je ukupno 1.005 slučajeva obolijevanja gdje je hrana potvrđena kao uzrok/put prijenosa. Najčešći uzrok oboljevanja su bile Salmonellosis i Toxiinfection/Intoxication alimentaris.

U periodu od 1. januara do 31. decembra 2019. godine registrovano je 11 epidemija u kojima je hrana potvrđena kao uzrok/put prijenosa te je ukupno registrovano 328 oboljelih, od čega su 74 osobe hospitalizovane. Prema informacijama kojim raspolaže agencija, a koje se odnose na prijavljene slučajeve zoonoza kod životinja na području Bosne i Hercegovine tokom 2019. godine ukupno je prijavljeno 160 žarišta zoonoza s ukupno 15.523 slučaja obolijevanja.