Uzrok i dalje nepoznat
0

Zbog stomačnih tegoba kod djece naložena analiza vode i hrane u svim tuzlanskim vrtićima

A. K.
Tuzla (Foto: A. K./Klix.ba)
Tuzla (Foto: A. K./Klix.ba)
Vrsta virusa koja je izazvala stomačne tegobe kod djece predškolskog uzrasta širom Tuzlanskog kantona još uvijek nije utvrđena, a lokalnim higijensko-epidemiološkim službama je naloženo da urade analize hrane i vode u svim predškolskim ustanovama.
U Klinici za dječije bolesti Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli došlo je do pada broja hospitalizirane djece sa stomačnim tegobama koje je, prema indikacijama, mogla izazvati virusna infekcija. Na bolničkom liječenju je troje mališana, a ljekari poručuju da razloga za zabrinutost nema.

Kako je potvrđeno za Klix.ba, od kraja augusta do polovine septembra ove godine ljekarsku pomoć u Klinici za dječije bolesti Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli zatražilo je 186 pacijenata, od kojih je njih 106 zahtijevalo bolničku hospitalizaciju.

Riječ je o pacijentima predškolskog uzrasta, koji su imali istu ili sličnu simptomatologiju, a ona se ogledala u dijareji, povraćanju, povišenoj tjelesnoj temperaturi i dehidriranosti.

Najveći skok broja novih slučajeva zabilježen je u danima minulog vikenda, kada je kroz bolnički protokol zavedeno njih 100, a na liječenju je zadržano deset mališana. Ljekari navode da razloga za paniku nema, a trenutno je hosptalizirano troje pacijenata.

"Kroz dnevnu bolnicu Klinike za dječije bolesti od ponedjeljka do danas je u rasponu od 24 sata zabilježeno između četiri i pet slučajeva gastrointestinalnih infekcija, međutim ta incidenca je bila znatno veća u ranijem periodu. Kod svih tih slučajeva smo pokušavali naći vezu s koronavirusom, međutim, shodno rezultatima analiza, ona nije utvrđena", kazala je za Klix.ba, dr. Amela Pašić, pedijatar-pulmolog u Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli.

Stomačne tegobe kod mališana zabilježene su u svim dijelovima Tuzlanskog kantona, izuzev Sapne i Čelića, gdje nema vrtića. Kada je riječ o kliničkoj slici, tuzlanski ljekari navode da su simptomi blagi i srednje teški, a nakon intravenske rehidracije, primjenom higijenskog režima ishrane i korištenjem probiotika, pacijenti se vrlo brzo oporave, za tri-pet dana.

Iz Zavoda za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona, kao koordinacionog tijela između pedijatara i lokalnih higijensko-epidemioloških službi, za Klix.ba je potvrđeno da trenutno nema epidemiološke povezanosti između svakog pojedinačnog slučaja.

Međutim, kako je istaknuto, lokalnim higijensko-epidemiološkim službama je naloženo da urade analize hrane i vode u svim predškolskim ustanovama u Tuzlaskom kantonu.

Kod svih pacijenata koji su bili na višednevnoj hospitalizaciji ili su nekoliko sati proveli u tuzlanskoj dnevnoj bolnici, uzet je uzorak stolice koji je podvrgnut mikrobiološkim i virusološkim analizama, ali vrsta virusa i dalje nije detektovana.

U aktuelnoj epidemiološkoj situaciji uzrokovanoj koronavirusom te ulaskom dublje u jesen i zimu, dr. Amela Pašić navodi da će ljekarima biti sve teže razlikovati da li je riječ o koroni ili nekoj drugoj virusnoj infekciji.