Žene iz ruralnih područja BiH ne znaju da imaju prava: Suočavaju se s nasiljem i siromaštvom
Fondacija za osnaživanje žena je donirala novac, iznos od oko 1.000 KM, ženskim organizacijama koje se bave ženskim ljudskim pravima u manjim sredinama, a one su trebale napraviti radionice i kampanje u okviru kojih će pomoći tim ženama, upoznati ih s pravima, obrazovati, osnažiti i aktivirati. Tu su žene koje se suočavaju sa nasiljem, žene koje su pretrpjele nasilje i žene koje su potpuno nevidljive za ovo društvo.
"Već dvije godine govorimo o marginaliziranim ženama, njihovim potrebama, o ženama koje su prošle kroz najteže oblike ratnog zlostavljanja, o ženama koje žive u siromaštvu i pitaju se čime će nahraniti svoju porodicu danas, žene kojima je odlazak u restoran i u radionicu najveće društveno iskustvo. Puno se govorilo o feminističkim pokretima u BiH, ali skoro svakoj ženi smo morali objasniti da ima prava, kako se ta prava krše i kako se može boriti za njih", rekao je Ševko Bajić, moderator.
Direktorica Fondacije za osnaživanje žena Dubravka Kovačević kazala je kako su tokom svog rada pružili podršku ženskim lokalnim organizacijama, grupama i inicijativama iz 33 općine koje su pogođene poplavama i dali im male grantove kako bi se oporavile. Pomogli su i ženama koje su, bježeći sa svojom djecom od nasilja u porodici, ostale preko noći bez doma, ženama koje su žrtve trgovinom ljudima i sl.
"Kada smo čuli da žene u ženskom zatvoru u Tuzli žive u nehumanim uvjetima i da ne mogu prati veš, organizovale smo se i kupile im veš mašinu i higijenske potrepštine. Podržali smo žene Sirije koje su u tranziciji prema Blegiji i Grčkoj paketima pomoći. Već treću godinu finansiramo ženski mirovni aktivizam u BiH i Siriji", kazala je Kovačević.
Sarađuju s cijelom regijom i Evropom, a sve s ciljem da ohrabre i edukuju žene kako bi bile ravnopravne, a njihov potrebe realizovane. Kroz edukacije je prošlo 40 organizacija na kojima se čulo kako se krše njihova prava, i koja imaju prava kao majke, žene, sestre...
Udruženje žena Interaktiv iz Bijeljine organizovalo je radionicu u okviru koje su upoznali žene iz ruralnih područja sa stanjem na tržištu rada i koji su to poslovi koji su najtraženiji a koje žene mogu raditi, te šta one mogu pružiti. Obučili su ih da napišu CV, te da rade na računaru, a kroz ulične akcije upoznali su ih s pravima. Udruženje Zvijezda iz Vareša sprovelo je agendu "Žena sa sela - sjemena ravnopravnost".
"Organizovali smo radionicu na kojoj smo podijelili sjemena jer su to nezaposlene žene koje nemaju primanja, te smo organizovali radionicu o ravnopravnosti žena i njihovim problemima", kazala je Elma Likić iz ovog udruženja.
U projekat je uključena i Mreža žena MUP-a RS koja radi od 2011. godine. Najviše su imali problema sa rodno zasnovanim nasiljem te su organizovale akciju "One ne trpe nasilje, nemoj ni ti" gdje su službenice ovog MUP-a pozirale i slale poruke.
"Nažalost, oni koji su odgovorni u našoj državi, nisu pročitali sve zakone ni rezolucije ni deklaracije koje je BiH usvojila i potpisala. Zato nastaju problemi s kojima se susreće svaka žena, a posebno one koje nisu u centrima moći. Apelujemo na sve političare da uvijek imaju na umu kada dižu ruku koji su to životni problemi s kojima se susrećemo svi, a posebno žene", istakla je Sanja Sumonja.
Danas je predstavljen i film "Agenda II - Žena u BiH" koji sadrži priče 4 organizacije iz BiH koje kroz iskrene razgovore govore o stvarnom životu i stvarnim potrebama žena iz ruralnih područja, žena koje se suočavaju sa nasiljem, žena koje kroz obrazovanje žele doći do svojih prava.