Zolak poručio Šeraniću i Viškoviću: Danima neumorno zasipate javnost neistinama
"Odgovorit ću vam jednostavnim jezikom, da me i vi, a i javnost bolje razumijete, jer sam u posljednjih nekoliko dana spoznao ogromnu količinu neznanja onih koji vas savjetuju i vode zdravstvo u RS-u, dok su moji ljudi, tj. zaposlenici Agencije organizovali nabavku lijeka-kisika u UKC-u RS, prenoseći mi svoje utiske usput", kazao je.
On kaže da se Šeranićeve i Viškovićeve optužbe na račun ove Agencije svode na dvije stvari i jednu tvrdnju.
"Tvrdnja koju najviše potencira ministar zdravlja, a to je da se kisik, za koji ste tražili i dobili potvrdu o čistoći, može koristiti u medicinske svrhe. Prve dvije stvari su laboratorija agencije i Pravilnik o dobroj proizvođačkoj praksi za medicinske gasove. Za Kontrolnu laboratoriju ću biti kratak, ona itekako postoji. Šta radi ukratko je objasnio predsjednik sindikata agencije u svom osvrtu na vaše ispade u javnosti, koristeći se prilikom i da vas pozove u službenu posjetu.
Druga stvar je Pravilnik o dobroj proizvođačkoj praksi za medicinske gasove, kojim mašete posljednjih dana pred kamerama, s izrazom lica kao da taj pravilnik nešto znači u ovoj aferi koja se tek počinje razvijati", poručio je.
Zolak dalje premijeru RS-a Radovanu Viškoviću kaže da je pravilnik 2018. godine donijelo Stručno vijeće Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH i da su za njega glasali predstavnici Ministarstva zdravlja RS-a, a koje je na to mjesto delegirao, ko drugi do ministar zdravlja.
"Druga, i najbitnija činjenica je ta da TGT Tehnogas ima dodira ili veze s tim Pravilnikom, koliko bilo koji falsifikator patika sa, recimo, kompanijom Adidas. Zamolio sam vašeg predsjednika prije neki dan, u osvrtu na slične tvrdnje, da predoči javnosti bilo kakav zahtjev Tehnogasa upućen Agenciji, za dobijanje bilo kakve dozvole iz nadležnosti Agencije. Nije bilo odgovora, i neće ga biti, jer zahtjeva nije bilo. Ovo tvrdim odgovorno i, naravno, referišući se na vrijeme u kojem sam ja direktor agencije. Za vrijeme prije mene pitajte Natašu Grubišu, bivšu direktoricu agencije, sadašnju pomoćnicu direktora Fonda zdravstvenog osiguranja RS-a. Pravilnik nije sporan, i nije bio do sada", kazao je.
Za kraj je istakao da je stupanjem na snagu tog pravilnika, entitetima, konkretno Republici Srpskoj, data nadležnost da u roku od 90 dana od dana objavljivanja Ministarstvo zdravlja RS-a propiše kriterije koje proizvođači medicinskih gasova moraju ispuniti u cilju dobijanja dozvole za proizvodnju.
"Pitanje za premijera i ministra zdravlja - šta ste uradili po ovom pitanju? Odgovor je - ništa. Bit ću još jasniji, ne postoji pravilnik agencije, a 24 su na snazi, koji je 'prepreka' za snabdijevanje zdravstvenih ustanova u Republici Srpskoj tehničkim gasom preko neovlaštenih firmi. To je naprosto kriminal, a kriminal se ne definiše pravnom regulativom", rekao je Zolak.