Žuljević pita ko i zašto krije amandmane koji bi spriječili amnestiranje ratnih zločinaca
Žuljević je kazao da se predloženi amandmani isto tako ukidaju mogućnost zastare i amnestije i za niz drugih teških krivičnih djela poput silovanja, te sprječavaju svaku mogućnost amnestiranja osuđenih ratnih zločinaca. Dodaje da amandmane neko drži u ladici još od 2014. godine, kad su predloženi od tadašnje Vlade Federacije BiH.
"Skandalozna je praksa vladajućih stranaka da po hitnoj proceduri usvajaju zakone kojim se pljačkaju građani, a da paralelno za teška krivična djela pljačke građana rade na pravnom amnestiranju narodnih pljačkaša, omogućavanjem zastarijevanja tih djela i blokirajući usvajanje izmjena Ustava", ističe Žuljević.
Dodaje da je prošlo više od tri godine od kako je uputio inicijativu vezanu za glasanje o amandmanima, ali da isti još uvijek nije stavljen na dnevni red.
"Pitam se da li trenutna vlast želi ozakoniti pljačku društvene imovine, čekajući da predmeti zastare u tišini? Vrijeme je da se ovo pitanje pokrene i dobije svu pažnju vlasti i javnosti, kao i problematična prakse pomilovanja", rekao je Žuljević.
Isto tako, napominje, da je pitanje pomilovanja jednako bitno i da se o njemu također mora izjasniti Dom naroda ili će trenutna vlast biti odgovorna za amnestiranje zločinaca od teških krivičnih djela.
"Pozivam Visokog predstavnika da iskoristi svoja ovlaštenja i proglasi predmetne amandmane, čime će spriječiti zloupotrebe politike vezane za pomilovanja, kao i onemogućiti da institut zastarijevanja spasi naše domaće lopove koji su u privatizaciji ojadili hiljade radnika ostavljajući ih na ulici bez ikakvih prava pljačkajući im firme koje su godinama stvarali", zaključuje Žuljević.